20,5 C
Warszawa
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Poszukiwacze ruszają do Nysy Kłodzkiej

-

Fort Prusy wybudowano w latach 1743-1745 na wzgórzach na północnym brzegu Nysy Kłodzkiej, a w późniejszych dziesięcioleciach wielokrotnie przebudowywano. Choć stanowi on element jednego z najlepiej zachowanych na Śląsku systemów fortyfikacji, jest zaniedbany i porośnięty lasem. Na pomoc rusza mu Stowarzyszenie Na Rzecz Poszukiwań i Ratowania Zabytków “Trybuni Historii”.

W dniach od 25 do 29 maja na terenie fortu odbywać się będzie “I Akcja Ratunkowa Fortu – Rewitalizacja Fortu Prusy”. Organizuje ją Stowarzyszenie Na Rzecz Poszukiwań i Ratowania Zabytków “Trybuni Historii”, w skład którego wchodzą pasjonaci minionych wieków, a przede wszystkim – poszukiwacze skarbów. – I to na pomoc poszukiwaczy skarbów liczymy przede wszystkim – przyznaje Mirosław Staroń, współorganizator akcji. – Mówi się o nas w Polsce różnie. Teraz będziemy mieli po raz kolejny szansę udowodnić, że to my potrafimy dbać o historię ze szczególną troską – dodaje.

Zakres prac, które realizowane będą w ciągu 5 dni, obejmuje między innymi czyszczenie suchej fosy, skoszenie pokrzyw i samosiejek, przeszukanie fosy za pomocą wykrywaczy metali (akcja odbywać się będzie w obecności saperów), czyszczenie studni, usunięcie betonowych słupków ze starego ogrodzenia oraz sprzątanie terenu i malowanie obiektu.

– Osoby, które w charakterze wolontariuszy chciałyby wziąć udział w akcji, proszone są o zabranie narzędzi – łopat, sekatorów, taczek, siekier, grabii i pił oraz – w przypadku chęci pozostania na noc na terenie obiektu – namiotów, materaców i śpiworów – informuje Staroń. – Obecnie zajmujemy się szukaniem sponsorów na cement i prowiant dla uczestników akcji – dodaje.

Osoby, które chciałyby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, proszone są o kontakt pod nr telefonu: 0 506 669 048 lub pod adresem e-mail: trybuni.historii@vp.pl.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Na Rzecz Poszukiwań i Ratowania Zabytków “Trybuni Historii”. Wydarzenie wspierają wykrywacze24.pl, firmy Talcomp, mebliraj.pl, restauracja Alumnat w Tykocinie oraz blog historyczny zdziennikaodkrywcy.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie