28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Poszukiwacze przychodzą na konsultacje do naszych archeologów

-

Działalność współczesnych poszukiwaczy skarbów spotyka się ze skrajnymi reakcjami wśród archeologów i muzealników. Jedni odbierają im prawa do jakichkolwiek działań, inni patrzą na ich zaangażowanie z przymrużeniem oka. Tym bardziej cieszą mądre, rozsądne, a przede wszystkim życiowe wypowiedzi osób, które doceniają rolę detektorystów i ich wkład w ochronę zabytków.

Gośćmi programu “Opinie” w dniu 21 lutego byli dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Elżbieta Jelińska oraz dr Piotr Nowakowski, kierownik Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Rozmowa w studiu TVP Olsztyn dotyczyła wielu, jednak najistotniejszym wątkiem była działalności współczesnych poszukiwaczy skarbów. Co ważne, zarówno Elżbieta Jelińska, jak i Piotr Nowakowski mają regularny kontakt z detektorystami z terenu Warmii i Mazur, a w zbiorach obu muzeów – i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, i Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajdują się zabytki odkryte i przekazane przez poszukiwaczy.

Co muzealnicy powiedzieli o poszukiwaczach skarbów? Jaki mają do nich stosunek? Czy w przyszłości odbędą się kolejne badania z udziałem detektorystów na terenie bitwy pod Grunwaldem? Obejrzyjcie program “Opinie” – link znajduje się: tutaj.

fot. TVP3 Olsztyn


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie