-1,3 C
Warszawa
sobota, 9 grudnia, 2023

Poszukiwacze porządkują stare cmentarze

-

W całej Polsce trwają akcje związane z porządkowaniem i rewitalizowaniem starych cmentarzy. Po raz kolejny w terenie spotkali się członkowie Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Gryf” oraz Stowarzyszenia Historyczno-Badawczego “Galea”.

Słupski “Gryf” prowadził swoje prace na terenie cmentarza w Smołdzińskim Lesie. Był to drugi etap prac porządkowych i rewitalizacji cmentarza. Pierwszy odbył się w maju. Podczas tamtej akcji odnaleziono 12 żeliwnych krzyży, z któych większość poświęcona była dzieciom i młodzieży oraz wiele elementów nagrobków. Drugi etap akcji zaowocował odkryciem kolejnych krzyży i nagrobków, a także granitowej podstawy pomnika poległych w czasie I wojny światowej. Udało się też znaleźć jego zwieńczenie w postaci głowy pruskiego orła.

Stowarzyszenie “Galea” z Susza kontynuowała, wspólnie z parafią Matki Boskiej Królowej Świata w Kamieńcu, prace na terenie cmentarza ewangelickiego. Uporządkowano około 30 arów terenu. Wycięto dziko rosnącą roślinność i niewielkie drzewa. Zwieńczeniem działań “Galei” będzie stworzenie planu cmentarza oraz przetransportowanie na cmentarz odkrytego w 2010 roku pomnika, poświęconego ofiarom I wojny światowej. Kolejne działania zaplanowano na jesień i zimę tego roku.

Poszukwiacze skarbów i pasjonaci historii bardzo często angażują się społecznie w porządkowanie i rewitalizowanie starych cmentarzy. Niedawno pisaliśmy o akcjach Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”, Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Galicja” i członków forum “Włóczykij Forum Poszukiwaczy”.

fot. www.gryf.slupsk.pl

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie