-5,5 C
Warszawa
środa, 6 grudnia, 2023

Poszukiwacze podążą “Śladami żołnierzy z Twierdzy Głogów”

-

10 marca w okolicach Przemkowa rozpocznie się pierwszy etap badań Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”, których celem jest uzupełnienie wiedzy na temat wycofywania się wojsk niemieckich z Głogowa.

Badania potrwają co najmniej 1 rok i obejmą aż 1000 ha terenu w okolicach Przemkowa. Organizowane są pod hasłem “Śladami żołnierzy z Twierdzy Głogów”.

Najbliższe miesiące poświęcimy na pozyskanie informacji związanych z opuszczeniem Głogowa przez wojska niemieckie – informuje Marcin Jednoróg z Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”. – Liczymy, że uda nam się wpaść na nowe tropy i pozyskać przedmioty, które wzbogacą naszą wiedzę o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku – dodaje.

Od 1944 roku ufortyfikowany Głogów pełnił funkcję twierdzy. W planach niemieckiego dowództwa był jednym z miast, mających powstrzymać Armię Czerwoną przed wkroczeniem w głąb Rzeszy. W styczniu 1945 roku 90% mieszkańców Głogowa ewakuowano, wcześniej przez miasto przeszły niezliczone grupy uchodźców i wycofujących się żołnierzy. Od okrążenia miasta, które nastąpiło 12 lutego 1945 roku aż do kapitaluacji 1 kwietnia miasto w wyniku krwawych walk zostało zniszczone niemal w 95%. Jeszcze przed kapitulacją część wojsk niemieckich podjęło próbę przebicia się przez radzieckie okrążenie i opuszczenia miasta.

O wynikach badań Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion” będziemy informować na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie