-2,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Poszukiwacze podążą “Śladami żołnierzy z Twierdzy Głogów”

-

10 marca w okolicach Przemkowa rozpocznie się pierwszy etap badań Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”, których celem jest uzupełnienie wiedzy na temat wycofywania się wojsk niemieckich z Głogowa.

Badania potrwają co najmniej 1 rok i obejmą aż 1000 ha terenu w okolicach Przemkowa. Organizowane są pod hasłem “Śladami żołnierzy z Twierdzy Głogów”.

Najbliższe miesiące poświęcimy na pozyskanie informacji związanych z opuszczeniem Głogowa przez wojska niemieckie – informuje Marcin Jednoróg z Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion”. – Liczymy, że uda nam się wpaść na nowe tropy i pozyskać przedmioty, które wzbogacą naszą wiedzę o tragicznych wydarzeniach z 1945 roku – dodaje.

Od 1944 roku ufortyfikowany Głogów pełnił funkcję twierdzy. W planach niemieckiego dowództwa był jednym z miast, mających powstrzymać Armię Czerwoną przed wkroczeniem w głąb Rzeszy. W styczniu 1945 roku 90% mieszkańców Głogowa ewakuowano, wcześniej przez miasto przeszły niezliczone grupy uchodźców i wycofujących się żołnierzy. Od okrążenia miasta, które nastąpiło 12 lutego 1945 roku aż do kapitaluacji 1 kwietnia miasto w wyniku krwawych walk zostało zniszczone niemal w 95%. Jeszcze przed kapitulacją część wojsk niemieckich podjęło próbę przebicia się przez radzieckie okrążenie i opuszczenia miasta.


O wynikach badań Dolnośląskiej Grupy Eksploracyjnej “Legion” będziemy informować na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie