22,4 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Poszukiwacze na tropie miejsca bitwy pod Legnicą

-

9 kwietnia 1241 roku, w czasie I najazdu mongolskiego na Polskę, rozegrała się bitwa pod Legnicą. Do dnia dzisiejszego nie ustalono miejsca potyczki wojowników polskich, niemieckich i morawskich z Mongołami. Zagadkę związaną ze zlokalizowaniem miejsca bitwy, podobnie jak pod Grunwaldem, spróbują rozwiązać poszukiwacze skarbów.

Badania przeprowadzone zostaną przez członków Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli Team of Yorkshire i Klubu Poszukiwawczo-Eksploracyjnego “Eksplorer”. Łącznie weźmie w nich udział 35 doświadczonych detektorystów. Badania odbywać się będą dwa razy w roku – w kwietniu i w lipcu, i trwać będą do 2022 roku. Pierwszy etap prac odbędzie się w dniach od 6 do 9 kwietnia.

W bitwie pod Legnicą wzięło udział łącznie około 14 tysięcy wojowników. Zakończyła się ona zwycięstwem wojsk mongolskich. W trakcie bitwy zginął książę śląski, krakowski i wielkopolski Henryk II Pobożny. Choć naukowcy dysponują obszernymi i szczegółowymi opisami bitwy, do dnia dzisiejszego nie udało się ustalić jej miejsca ani przebiegu.

Spróbujemy odpowiedzieć na dwa najważniejsze pytania odnośnie bitwy pod Legnicą: gdzie się rozegrała i jaki był jej przebieg – informuje Mariusz Logoń ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego, które wpadło na pomysł przeprowadzenia badań. – W tym roku na miejscu pojawi się 35 doświadczonych eksploratorów. Jestem przekonany, że nasze zaangażowanie pomoże w rozwiązaniu jednej z największych zagadek XIII wieku. Mamy na to aż 4 lata – dodaje.

Organizatorem badań są Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego, Urząd Gminy Legnickie Pole, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu oraz Muzeum Miedzi w Legnicy i Fundacja Archeologiczna “Archeo”. Sponsorami badań są firmy Rutus, Metal Jawor, KDF Kompleksowo Dla Firm w Legnicy i Damal Beta-Ring Jawor. Patronat honorowy nad badaniami objął Wójt Gminy Legnickie Pole Henryk Babuśka, a patronat medialny portal zdziennikaodkrywcy.pl.

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego powstało w 2017 roku. Od wtedy angażuje się w organizację akcji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, uczestniczy też w inscenizacji bitwy pod Legnicą.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie