To było jedno z najważniejszych odkryć dokonanych przez detektorystów w 2022 roku. 6 lipca Krzysztof Wojciechowicz, poszukiwacz z Sekcji Detektorystów – Lubań ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, natrafił na pierwsze monety ze skarbu liczącego łącznie ponad 1500 monet, pochodzących z okresu pomiędzy XIII a XIV wiekiem. Odkrycie spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów.
Poszukiwacze dotrzymali wszelkich procedur. Powiadomili pracowników Muzeum Regionalnego w Lubaniu i, tak szybko, jak było to możliwe Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pracownicy muzeum pojawili się na miejscu już 40 minut po dokonaniu odkrycia, by przeprowadzić badania ratownicze.
Dziś wiadomo, że w skład skarbu weszło łącznie 953 srebrnych monet, 220 połówek srebrnych monet, tzw. siekańców, 315 różnej wielkości fragmentów i ułamków srebrnych monet oraz fragment srebrnej ozdoby, fragmenty zwiniętego ścinka blaszki srebrnej, fragment czworobocznej blaszki srebrnej oraz fragment placka srebrnego.
19 sierpnia odkrycie podsumował w mediach społecznościowych Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który poinformował, że monety pochodzą z mennic śląskich, brandenburskich, pomorskich oraz innych mennic polskich i niemieckich.
“Co ciekawe, miejsce znalezienia depozytu brakteatów w przybliżeniu można powiązać z przebiegiem średniowiecznego traktu Via Regia – na odcinku Drogi Królewskiej łączącej Wrocław z Lipskiem” – można przeczytać w informacji opublikowanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Wiadomo, że kolejny etap badań nad skarbem z Lubania zaowocuje powstaniem katalogu zabytków. Obecnie zostaną one poddane konserwacji.
Niewykluczone, że do odkrywców trafi nagroda za znalezienie skarbu i dopełnienie wszelkich procedur.