-1 C
Warszawa
niedziela, 29 stycznia, 2023

“Poszukiwacze chcą nieograniczonego dostępu do terenu poszukiwań”. SNAP o propozycjach poszukiwaczy i rozmowach w ministerstwie

-

“Prosimy o niepopieranie starań poszukiwaczy w dążeniu do liberalizacji prawa w zakresie poszukiwań zabytków” – pisze Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich w liście do premiera Mateusza Morawieckiego. To odpowiedź na ostatnie działania przedstawicieli poszukiwaczy, detektorystów i eksploratorów, których celem jest zmiana przepisów prawnych dotyczących poszukiwania zabytków.

Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich to największa w Polsce organizacja skupiająca osoby zawodowo zajmujące się dziedzictwem archeologicznym. 7 maja na stronie internetowej stowarzyszenia opublikowano stanowisko organizacji. Podpisał je Prezes Zarządu Głównego SNAP prof. dr hab. Andrzej Michałowski.

W połowie czerwca odbędzie się kolejne spotkanie konsultacyjne w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Opublikowanie stanowiska SNAP akurat w tym czasie nie jest zatem przypadkowe. Ma ono ukazać punkt widzenia organizacji skupiającej osoby zajmujące się dziedzictwem archeologicznym w przeddzień rozpoczęcia kolejnego etapu rozmów przedstawicieli poszukiwaczy w ministerstwie. Co znalazło się w stanowisku SNAP?


Zdaniem osób skupionych w stowarzyszeniu, “w Polsce nie istnieje problem braku możliwości prowadzenia poszukiwań”. “Każdy może je prowadzić, ale za pozwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków” – można przeczytać w opublikowanym piśmie.

SNAP zwraca też uwagę, że ewentualna liberalizacja prawa da “wolną rękę” poszukiwaczom w prowadzeniu poszukiwań, podczas gdy archeolodzy dalej będą musieli uzyskiwać pozwolenie wojewódzkich konserwatorów zabytków na badania, także z użyciem wykrywaczy metali. “Podsumowując – czytamy w piśmie – polscy poszukiwacze chcą nieograniczonego dostępu do terenów poszukiwań, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia konserwatorskiego oraz własności znalezionych zabytków”.

W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zwrócono też uwagę, co było powodem zmiany prawa z 2018 roku (przepisy z 2003 roku kwalifikowały poszukiwania zabytków bez pozwolenia jako wykroczenie, nowe, zaostrzone przepisy weszły w życie w 2018 roku): “Celem wprowadzonego od 2018 roku przepisu jest ochrona dziedzictwa archeologicznego, poprzez zminimalizowanie poszukiwań na stanowiskach archeologicznych, czyli chronienie ich przed niszczeniem i rabowaniem”.

SNAP dokonał też ciekawej klasyfikacji postaw poszukiwaczy, których – według pisma – jest w Polsce 100, a może nawet 200 tysięcy. Według pisma istnieją cztery grupy detektorystów: miłośnicy historii, którzy funkcjonują w ramach regionalnych stowarzyszeń i postępują zgodnie z prawem; osoby, które zajmują się poszukiwaniami okazjonalnie i chciałyby postępować zgodnie z prawem; osoby, które chcą prowadzić poszukiwania bez “zbędnych” formalności i osoby zajmujące się handlem zabytkami. “Z powodu rozproszenia tego środowiska, obejmującego wszystkie grupy społeczne, ich liczebność jest trudna do określenia. Niemniej jest to już ruch masowy” – pisze SNAP, podając informację, że czynnych archeologów, skupionych w środowiskach konserwatorskich i archeologicznych (bez muzealnych i naukowych) jest około 2000 osób w skali kraju.

Ze stanowiskiem Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, które porusza też wiele innych wątków, między innymi komentuje prawo brytyjskie, zapoznać się można na stronie www.snap.org.pl. O ostatnim spotkaniu konsultacyjnym w ministerstwie pisaliśmy tutaj.

Ewentualna liberalizacja polskiego prawa w kontekście amatorskiego poszukiwania zabytków, wypracowanie nowych rozwiązań, ich wdrożenie i egzekwowanie będą miały sens jedynie wtedy, gdy dojdzie do choć częściowego porozumienia pomiędzy środowiskami i grupami, reprezentującymi dziś odmienne poglądy. Tymczasem w chwili obecnej organizacja skupiająca osoby zawodowo zajmujące się dziedzictwem archeologicznym oraz grupy poszukiwaczy prezentują zupełnie odmienny punkt widzenia. Czas i zdolność do kompromisu pokażą, czy uda się zbliżyć stanowiska obu środowisk.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie