12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Poszukiwacz odnalazł grot włóczni z okresu wpływów rzymskich

-

Krzysztof Kępiński z Klubu Odkrywcy dokonał kolejnego sensacyjnego odkrycia. Tym razem jest to grot włóczni z okresu wpływów rzymskich.

O Krzysztofie na stronach zdziennikaodkrywcy.pl pisałem już wielokrotnie. To on w 2015 roku odkrył rzymski miecz typu spatha, pochodzący z IV-V wieku. Od niedawna można obejrzeć również filmy z jego udziałem. Powstają one pod szyldem “Odkrywcy Historii”.

Do odkrycia żelaznego grotu włóczni doszło pod koniec 2016 roku w okolicach wsi Kamieniec na Warmii i Mazurach. Znalezisko zalegało na niewielkiej głębokości. Obecnie znajduje się ono w zbiorach Muzeum w Ostródzie.

Według specjalistów, grot datować można na schyłek okresu wpływów rzymskich, a więc na IV-V wiek. Podejrzewa się, że pochodzić może z depozytu grobowego.

To nie jedyne znaleziska suskiego Klubu Odkrywcy, które oglądać można w Muzeum w Ostródzie. W 2016 roku trafiły tam też między innymi średniowieczny topór i jelec miecza, fibule, średniowieczny sierp oraz monety, w tym denary rzymskie i dirhamy arabskie.

źródło: tmzs.pl, fot. Łukasz Szczepański – Muzeum w Ostródzie


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie