test
13,9 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Poszukiwacz meteorytów przekazał zabytki służbom konserwatorskim

-

Ponad pięćdziesiąt zabytków, głównie z epoki brązu, trafiło do gorzowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze. Przekazał je tam poszukiwacz meteorytów z okolic Międzyrzecza. O sprawie jako pierwszy poinformował Zwiadowca Historii.

Z przekazania znalezisk, do którego doszło 29 czerwca, sporządzony został protokół, z którego można dowiedzieć się, że zabytki odkryte zostały na terenie gmin powiatu międzyrzeckiego: Międzyrzecz, Przytoczna i Skwierzyna w przedziale kilku lat. Wśród odkrytych zabytków znalazły się przedmioty wykonane z brązu, w tym dwa toporki, trzy sierpy, ponad trzydzieści zapinek całych lub ich fragmentów, zapinka płytowa, dwie zausznice, zapinka zoomorficzna, sprzączka, trzy guzy, trzy pierścienie oraz fragment pęsety. Zabytki zróżnicowane są pod względem chronologicznym. Według wstępnej analizy pochodzą z epoki brązu, jak i okresu wpływów rzymskich.

W trakcie przekazywania znalezisk odkrywca stwierdził, ze interesuje się wyłącznie meteorytami i minerałami, a nie zabytkami i w związku z tym nie ma szczegółowej wiedzy na temat przepisów i obowiązków znalazcy. Niemniej jednak razem z zabytkami przekazał pracownikom gorzowskiej delegatury WUOZ szczegółową lokalizacje wszystkich miejsc, w których dokonano odkryć. Z kolei pracownicy WUOZ pouczyli znalazcę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ma on obowiązek dokonania bezzwłocznego zgłoszenia oraz oznakowania i zabezpieczenia miejsca dokonania odkrycia zabytku archeologicznego.

Post zamieszczony na profilu Zwiadowcy Historii (zdjęcia zabytków zobaczyć można tutaj) spotkał się z dużym zainteresowaniem poszukiwaczy skarbów i pasjonatów historii, którzy będą przyglądać się sprawie. Z komentarzy wynika, że wiele osób chciałoby podjąć współpracę ze służbami konserwatorskimi i środowiskami naukowymi, jednak – jak się okazuje – w wielu przypadkach brakuje woli z drugiej strony, w innych wiedzy: jak i w jaki sposób zdobyć pozwolenie na prowadzenie poszukiwań zabytków. Sytuację mogłyby zmienić szkolenia i spotkania informacyjne, organizowane we wszystkich regionach kraju.

fot. źródło: Zwiadowca Historii

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie