Stan: nieśmiertelnik 10 zapasowego batalionu grenadierów pancernych SS pokryty w znacznym stopniu produktami korozji. Napisy w większości czytelne, umożliwiające identyfikację jednostki. Widoczne ubytki w strukturze metalu.
Czyszczenie: obiekt należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydlinami i delikatnie zeszczotkować powierzchowny brud i produkty korozji, a następnie wysuszyć. Następnie ocenić stan wyjściowy i dobrać odpowiednią metodę czyszczenia.
Proponowane metody czyszczenia:
1. Metoda mechaniczna – usunięcie produktów korozji za pomocą skrobaków, miniszlifierki z różnymi końcówkami, frezów protetycznych i pędzli.
2. Metoda chemiczna – kąpiel w niskoprocentowym (max. 5%) roztworze kwasu siarkowego. Po max. 10 min. kąpieli należy obiekt opłukać w wodzie destylowanej i wsadzić na ok. 30 min. do 5% roztworu amoniaku. Można również zastosować krótką (kilka – kilkanaście sekund) kąpiel w 2% roztworze kwasu azotowego. Przy jego używaniu należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie korzystać z indywidualnych środków ochrony – okularów, rękawic oraz fartucha.
Dobre efekty powinno dać połączenie metod nr 1 i nr 2. Produkty korozji zmiękczamy za pomocą chemii, a następnie usuwamy mechanicznie.
Konserwacja: obiekt należy wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi (paraloid B72, B44, Cosmoloid 80H). W miejscu usuniętej korozji pozostaną niestety widoczne wżery.
Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.