10,9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Poradnia konserwatorska – #9

-

Stan: nieśmiertelnik 10 zapasowego batalionu grenadierów pancernych SS pokryty w znacznym stopniu produktami korozji. Napisy w większości czytelne, umożliwiające identyfikację jednostki. Widoczne ubytki w strukturze metalu.

Czyszczenie: obiekt należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydlinami i delikatnie zeszczotkować powierzchowny brud i produkty korozji, a następnie wysuszyć. Następnie ocenić stan wyjściowy i dobrać odpowiednią metodę czyszczenia.

Proponowane metody czyszczenia:

1. Metoda mechaniczna – usunięcie produktów korozji za pomocą skrobaków, miniszlifierki z różnymi końcówkami, frezów protetycznych i pędzli.

2. Metoda chemiczna – kąpiel w niskoprocentowym (max. 5%) roztworze  kwasu siarkowego. Po max. 10 min. kąpieli należy obiekt opłukać w wodzie destylowanej i wsadzić na ok. 30 min. do 5% roztworu amoniaku. Można również zastosować krótką (kilka – kilkanaście sekund) kąpiel w 2% roztworze kwasu azotowego. Przy jego używaniu należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie korzystać z indywidualnych środków ochrony – okularów, rękawic oraz fartucha.

Dobre efekty powinno dać połączenie metod nr 1 i nr 2. Produkty korozji zmiękczamy za pomocą chemii, a następnie usuwamy mechanicznie.

Konserwacja: obiekt należy wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi (paraloid B72, B44, Cosmoloid 80H). W miejscu usuniętej korozji pozostaną niestety widoczne wżery.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie