9,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poradnia konserwatorska – #7

-

Obiekt: srebrny półtorak Zygmunta III Wazy, szeląg ryski Gustawa Adolfa

Stan obiektu nr 1: moneta w dużej części czytelna, pokryta ciemnym nalotem. Powierzchnia odkształcona, wygięta. Identyfikacja możliwa, choć utrudniona. Brak widocznych ognisk korozji.

Stan obiektu nr 2: moneta pokryta równomierną, ciemną patyną. W pełni identyfikowalna. Lekkie wytarcia powierzchni oraz widoczne resztki ziemi (jasne plamy). Brak widocznych ognisk korozji.

Czyszczenie obiektu nr 1: Obiekt należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie, z mydlinami i delikatnie zeszczotkować powierzchowny brud i produkty korozji, a następnie wysuszyć. Kolejno zanurzyć monetę w płynie Conservo na ok. 20-30 min., po czym opłukać pod wodą i delikatnie zeszczotkować pozostały osad. Można posiłkować się przy tym wykałaczką. W razie konieczności czynność powtórzyć aż do całkowitego usunięcia zabrudzeń z obiektu.

Konserwacja obiektu nr 1: monetę należy wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi. Do monet srebrnych zaleca się 10% roztwór Paraloidu B44 w toluenie lub acetonie, ale można zastosować również 10% roztwór paraloidu B72 w toluenie. Następnie można nałożyć na monetę wosk mikrokrystaliczny Cosmoloid 80H, aby zmatowić jej powierzchnię i dodatkowo ją zabezpieczyć.

Czyszczenie obiektu nr 2: moneta nie wymaga czyszczenia chemicznego, które mogłoby uszkodzić patynę. Szczególnie, że moneta wykonana jest ze srebra bilonowego, o bardzo małej zawartości srebra. Czyszczenie powinno ograniczyć się do umycia monety wodą i delikatnego zeszczotkowania brudu. Można pomóc sobie w tych zabiegach wykałaczką, usuwając punktowo najtrwalszy brud.

Konserwacja obiektu nr 2: analogicznie jak w przypadku obiektu nr 1.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie