22,4 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Poradnia konserwatorska – #5

-

Obiekt: nieczytelny, pokryty grubą warstwą twardych nalotów mineralnych oraz grynszpanu

Stan: Identyfikacja niemożliwa – brak możliwości stwierdzenia, z jakim konkretnie obiektem mamy do czynienia (moneta, guzik, blaszka itp.). Osady mineralne skamieniałe, odporne na skrobanie.

Czyszczenie: obiekt został dokładnie umyty w ciepłej wodzie z mydlinami oraz zeszczotkowano powierzchowny brud. Efekt był niezadowalający – stan obiektu praktycznie w ogóle się nie poprawił. Obiekt został umieszczony w szklanym pojemniku z płynem Conservo na ok. 8h. Następnie został wyjęty i wyszczotkowany pod bieżącą wodą. Część nalotów mineralnych została usunięta a obiekt stawał się coraz czytelniejszy. Płyn został wymieniony na nowy, a cały zabieg powtórzony. Po kilku kolejnych takich cyklach (trwających od 3 do 5h.) spod warstwy grynszpanu i nalotów udało się “uwolnić” monetę, która okazała się rzymskim denarem wybitym za panowania Trajana.

Konserwacja: moneta wymaga dalszych prac konserwatorskich – usunięcia resztek grynszpanu oraz kuprytu za pomocą 30% perhydrolu oraz płynu Conservo. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu należy obiekt wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi – paraloidem B44/B72 w 10% roztworze toluenu oraz woskiem mikrokrystalicznym Cosmoloid 80H.

Powyższy przykład pokazuje, że stosując umiejętne metody czyszczenia można uzyskać bardzo dobre efekty nawet w przypadku bardzo mocno nieczytelnych i zniszczonych obiektów.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie