1,6 C
Warszawa
czwartek, 12 grudnia, 2024

Poradnia konserwatorska – #4

-

Obiekt: aluminiowy medal upamiętniający manewry z 1900 roku

Stan: obiekt w pełni czytelny, w bardzo dobrym stanie zachowania. Widoczne detale bicia. Brak ognisk korozji i ubytków w strukturze obiektu. Miejscami widoczne są przebarwienia i skupiska brudu.

Czyszczenie: obiekt należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydlinami i delikatnie zeszczotkować powierzchowny brud, a następnie wysuszyć. Miejsca z widocznymi przebarwieniami powinny doczyscić się mechanicznie (woda z mydłem + szczotka). Jeśli nie, można zastosować miejscowo bardzo nisko stężony (3-5%) kwas cytrynowy. Nie należy jednak trzymać obiektu w kwasku dłużej niż kilka minut.

Konserwacja: po czyszczeniu obiekt należy bezwzględnie wygotować przez 2-3 min. w wodzie destylowanej, aby usunąć resztki kwasu (jeśli zdecydowano się na tę metodę czyszczenia). Gotowanie można powtórzyć nawet 2-3 razy, za każdym razem zmieniając wodę. Następnie obiekt wysuszyć i odtłuścić acetonem. Kolejnym krokiem może być nałożenie warstwy ochronnej w postaci paraloidu B44, lecz w przypadku tego konkretnego przedmiotu nie jest to absolutnie konieczne. Jest on w bardzo dobrym stanie zachowania, w związku z czym przy zachowaniu odpowiednich warunków przechowywania nie grozi mu degradacja.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie