16,2 C
Warszawa
piątek, 12 kwietnia, 2024

Poradnia konserwatorska – #3

-

Obiekt: moneta srebrna VI einen Thaler 1823 r., mennica Berlin

Stan: moneta czytelna, lecz nosząca wyraźne ślady zużycia obiegowego. Szczegóły awersu i rewersu wytarte, lecz moneta w pełni identyfikowalna. Awers (i w mniejszym stopniu rewers) pokryty ogniskami zielonego grynszpanu. Brak patyny na całym obiekcie.

Czyszczenie: obiekt należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydlinami i delikatnie zeszczotkować powierzchowny brud i produkty korozji, a następnie wysuszyć. Kolejno nanieść na powierzchnię płyn Conservo na ok. 10-15min., po czym opłukać monetę pod wodą i delikatnie zeszczotkować brud oraz grynszpan. W razie konieczności czynność powtórzyć aż do całkowitego usunięcia korozji z obiektu.

Konserwacja: obiekt należy wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi. Do monet srebrnych zaleca się 10% roztwór Paraloidu B44 w toluenie lub acetonie, ale można zastosować również 10% roztwór paraloidu B72 w toluenie. Następnie można nałożyć na monetę wosk mikrokrystaliczny Cosmoloid 80H, aby zmatowić jej powierzchnię i dodatkowo ją zabezpieczyć. Nie jest to jednak zabieg konieczny.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie