28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Poradnia konserwatorska #13

-

Obiekt: moneta, 3 grosze Gdańsk.

Stan: moneta w bardzo dobrym stanie zachowania. Legenda i napisy otokowe w pełni czytelne; brak widocznych śladów korozji. Na całej widocznej powierzchni występuje ładna patyna.

Czyszczenie: w pierwszej kolejności należałoby monetę dokładnie umyć za pomocą wody z szarym mydłem oraz szczoteczki z delikatnym włosiem lub użyć myjki ultradźwiękowej. Po usunięciu luźnych zabrudzeń i wysuszeniu monety należy ocenić efekty i podjąć dalsze kroki. Na pierwszy rzut oka moneta sprawia wrażenie „zdrowej”, tzn. nie zainfekowanej żadną korozją złośliwą. Po dokładnym umyciu należy obejrzeć monetę pod szkłem powiększającym i w zależności od wyników badania podjąć dalsze kroki. Stan monety wynikający ze zdjęcia nie wskazuje na potrzebę jakiejkolwiek ingerencji za pomocą środków chemicznych.

Konserwacja: po zakończeniu procesu czyszczenia należy obiekt wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi – paraloidem B44/B72 w 10% roztworze toluenu oraz woskiem mikrokrystalicznym Cosmoloid 80H.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie