21,4 C
Warszawa
poniedziałek, 9 września, 2024

Poradnia konserwatorska – #12

-

Obiekt: moneta, szeląg miejski Elbląg XVIIw., miedź.Stan: moneta w pełni czytelna, możliwa do identyfikacji. Powierzchnia pokryta brudem w postaci zaschniętego piasku. Na pierwszy rzut oka nie widać ognisk korozji złośliwej (grynszpanu).

Czyszczenie: po pierwsze należy usunąć luźny osad za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem. Można zastosować kąpiel wspomagającą z szarym mydłem lub użyć myjki ultradźwiękowej. Po usunięciu luźnych zabrudzeń i wysuszeniu monety należy ocenić efekty i podjąć dalsze kroki. Pozostały brud można usunąć mechanicznie za pomocą ostrej wykałaczki, patyczków kosmetycznych lub specjalnych długopisów ze sztyftami z włókna szklanego. Należy przy tym zachować maksymalną ostrożność, aby nie uszkodzić patyny i nie zarysować powierzchni monety. W przypadku bardzo opornych na czyszczenie mechaniczne zabrudzeń można zastosować perhydrol.

Konserwacja: po zakończeniu procesu czyszczenia należy obiekt wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi – paraloidem B44/B72 w 10-15% roztworze toluenu oraz woskiem mikrokrystalicznym Cosmoloid 80H.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie