22,4 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Poradnia konserwatorska – #11

-

Obiekt: moneta, 1 zł polski 1831 r.

Stan: moneta w miarę czytelna; jej stan umożliwia identyfikację. Legenda otokowa częściowo przykryta zaschniętym brudem/piaskiem. Na pierwszy rzut oka nie widać ognisk korozji złośliwej, lecz aby to potwierdzić należałoby dokonać dalszych, dokładniejszych oględzin monety.

Czyszczenie: w pierwszej kolejności należałoby monetę dokładnie umyć za pomocą wody z szarym mydłem oraz szczoteczki z delikatnym włosiem. Pomocna może być też kąpiel w myjce ultradźwiękowej. Po usunieciu luźnych zabrudzeń i wysuszeniu monety należy ocenić efekty i podjąć dalsze kroki. Twardy brud, którego nie dało się usunąć szczoteczką można zmiększczyć za pomocą 5-10min. kąpieli w płynie do czyszczenia monet CONSERVO. Płyn nakładamy punktowo za pomocą pipety lub patyczka kosmetycznego. Jeśli brud pokrywa większą powierzchnię monety można zanurzyć ją całą w płynie.

Konserwacja: po zakończeniu procesu czyszczenia należy obiekt wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi – paraloidem B44/B72 w 10% roztworze toluenu oraz woskiem mikrokrystalicznym Cosmoloid 80H.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie