test
13,9 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Poradnia konserwatorska – #10

-

Obiekt: moneta, srebrny półgrosz Władysława Jagiełły (XV w.)

Stan: moneta czytelna, dobrze zachowana, widoczne głębokie bicie. Rant delikatnie wyszczerbiony w jednym miejscu. Większość powierzchni pokryta w różnym stopniu zielonym grynszpanem, którego usunięcie jest konieczne.

Czyszczenie: obiekt został dokładnie umyty w ciepłej wodzie z mydlinami oraz zeszczotkowano powierzchowny brud. Następnie został umieszczony w szklanym pojemniku z płynem Conservo na ok. 2h. Po wyjęciu usunięto luźne osady za pomocą szczotki oraz wody. Cała procedura była powtarzana aż do całkowitego usunięcia grynszpanu (ok. 5-7 sesji w Conservo po ok. 2-3 h każda). Za każdym razem wymieniano płyn na nowy. Pozostałe rude plamki (niegroźny kupryt) można usunąć w dalszej kolejności za pomocą 30% nadtlenku wodoru (perhydrol).

Konserwacja: po zakończeniu procesu czyszczenia należy obiekt wygotować w wodzie destylowanej, wysuszyć, odtłuścić acetonem i pokryć warstwami ochronnymi – paraloidem B44/B72 w 10% roztworze toluenu oraz woskiem mikrokrystalicznym Cosmoloid 80H.

W tym przypadku zabiegi konserwatorskie miały na celu przede wszystkim usunięcie szkodliwej korozji (grynszpanu), co udało się w 100%. Dodatkowo moneta zyskała na czytelności oraz efektowności.

Autorem porady jest Piotr Lipski – twórca unikatowej receptury płynu do czyszczenia monet „Conservo”. O właściwościach płynu przeczytać można na stronie poszukiwacz.eu. Tam też dostępna jest galeria zdjęć, prezentująca skuteczność płynu w przypadku czyszczenia srebrnych i miedzianych monet.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie