7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Ponad 600 zabytków z wczesnego średniowiecza na wystawie w Suwałkach

-

Do połowy stycznia przyszłego roku w Muzeum Okręgowym w Suwałkach będzie można oglądać wystawę “Jaćwieskie Eldorado”. Prezentowany zbiór zabytków z wczesnego średniowiecza jest największym na świecie zbiorem zabytków poświęconym Jaćwingom.

Wszystkie zabytki prezentowane na wystawie odkryte zostały w podsuwalskim Krukówku. W okolicy tej miejscowości kilka lat temu detektoryści natrafili na cmentarz. O jego odkryciu nie powiadomili jednak odpowiednich instytucji, a pozyskane nielegalnie zabytki wywieziono w części z Polski.

Po ujawnieniu sprawy cmentarzem w Krukówku zajęli się archeolodzy. Okazało się, że naukowcy mają do czynienia z dużym cmentarzyskiem Jaćwingów, ludu bałtyjskiego, który wymarł w XVI wieku. W miejscu odkrycia cały czas trwają badania. Teren cmentarza wynosi około pół hektara.

Na wystawie w Suwałkach zobaczyć można broń: miecze, ostrogi i groty, ozdoby: zapinki, pierścionki i naszyjniki i przedmioty codziennego użytku, w tym między innymi noże, szydła, igły, naczynia. Łącznie ponad 600 znalezisk.

Wiadomo, że wystawa, poza Suwałkami, prezentowana będzie także w innych miejscach, w tym być może też zagranicą.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie