test
16,3 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Pomnik Józefa Piłsudskiego odkryty pod Bełchatowem. Był przysypany ziemią

-

Na pomnik Józefa Piłsudskiego natrafiono w trakcie prac budowlanych we wsi Wola Wiązowa w województwie łódzkim. Pomnik, który został odsłonięty w 1938 roku, został przewrócony i przysypany ziemią zapewne po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku.

Wiadomo, że pomnik Józefa Piłsudskiego odsłonięty został w 1938 roku, czyli w dwudziestą rocznicę odzyskania niepodległości. Po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku, wiele podobnych pomników niszczono. Część zdołano zabezpieczyć lub ukryć.

Z informacji, które udostępnił wicestarosta powiatu bełchatowskiego Jacek Bakalarczyk, pomnik z Woli Wiązowej składał się z betonowego cokołu i płaskorzeźby z brązu. Płaskorzeźba została zdemontowana lub skradziona, a sam pomnik przewrócony i zasypany ziemią. To zapewne uchroniło go od całkowitej dewastacji. Wiadomo, że betonowy cokół zachował się w bardzo dobrym stanie.

Wiedza o pomniku z Woli Wiązowej z czasem zatarła się, skoro odkryto go przypadkiem dopiero po ponad osiemdziesięciu latach. Dokonali tego strażacy z miejscowej jednostki OSP. Przy tej okazji odżyły jednak wspomnienia, bo mieszkańcy wsi zaczęli przypominać i przekazywać sobie historie o pomniku i jego odsłonięciu.

Pomnik zostanie prawdopodobnie odkopany. Miejsce odkrycia zostało ogrodzone, a prace budowlane w okolicy tymczasowo wstrzymano.

Jego historię prześledzi z kolei Instytut Pamięci Narodowej, któremu zgłoszono fakt odkrycia cokołu.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.powiat-belchatowski.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie