Na pomnik Józefa Piłsudskiego natrafiono w trakcie prac budowlanych we wsi Wola Wiązowa w województwie łódzkim. Pomnik, który został odsłonięty w 1938 roku, został przewrócony i przysypany ziemią zapewne po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku.
Wiadomo, że pomnik Józefa Piłsudskiego odsłonięty został w 1938 roku, czyli w dwudziestą rocznicę odzyskania niepodległości. Po wkroczeniu wojsk niemieckich we wrześniu 1939 roku, wiele podobnych pomników niszczono. Część zdołano zabezpieczyć lub ukryć.
Z informacji, które udostępnił wicestarosta powiatu bełchatowskiego Jacek Bakalarczyk, pomnik z Woli Wiązowej składał się z betonowego cokołu i płaskorzeźby z brązu. Płaskorzeźba została zdemontowana lub skradziona, a sam pomnik przewrócony i zasypany ziemią. To zapewne uchroniło go od całkowitej dewastacji. Wiadomo, że betonowy cokół zachował się w bardzo dobrym stanie.
Wiedza o pomniku z Woli Wiązowej z czasem zatarła się, skoro odkryto go przypadkiem dopiero po ponad osiemdziesięciu latach. Dokonali tego strażacy z miejscowej jednostki OSP. Przy tej okazji odżyły jednak wspomnienia, bo mieszkańcy wsi zaczęli przypominać i przekazywać sobie historie o pomniku i jego odsłonięciu.
Pomnik zostanie prawdopodobnie odkopany. Miejsce odkrycia zostało ogrodzone, a prace budowlane w okolicy tymczasowo wstrzymano.
Jego historię prześledzi z kolei Instytut Pamięci Narodowej, któremu zgłoszono fakt odkrycia cokołu.
red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.powiat-belchatowski.pl