10,9 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

“Pomerania” uporządkowała cmentarz w Kurcewie

-

Porządkowanie starych cmentarzy staje się powoli domeną detektorystów. Potwierdzili to członkowie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Pomerania, którzy zaopiekowali się cmentarzem ewangelickim w Kurcewie pod Stargardem.

W ostatni weekend, mimo niesprzyjającej pogody, spotkało się tam 7 członków Pomeranii. W trakcie prac uprzątnęli teren, wykarczowali krzaki, uporządkowali i oczyścili nagrobki, płyty i cokoły pomników. – Udało nam się osadzić z powrotem na swoje miejsce kilka nagrobków. Pod przewróconymi nagrobkami poszukiwaliśmy resztek płyt z danymi pochowanych – informuje Kornel Grabowski. – Niestety, duża część grobów została zdewastowana, przez co nie udało się skompletować wszystkich płyt nagrobnych. Z naszej wiedzy wynika, że zostały one splądrowane już lata temu – dodaje.

Informacje te potwierdza Jan Borowski, prezes “Pomeranii”, który od dawna interesuje się dziejami cmentarza w Kurcewie: “Mieszkańcy udzielili mi informacji, że cemntarz po wojnie, jak w większosci wypadków, został splądrowany. To, czego nie zniszczyła wojna, dokonali nowi osadnicy. Grobowce właścicieli ziemskich zostały rozebrane i zabrane. Zostały się tylko zniszczone proste groby”.

Teraz dla cmentarza w Kurcewie nastały lepsze czasy. Prace członków “Pomeranii” sprawiły, że cały teren cmentarza zaczął sprawiać wrażenie zadbanego. Ale to nie koniec działań stowarzyszenia w tym miejscu. Wymaga on jeszcze dalszych prac. To ważne, tym bardziej, że nekropolia nie jest objęta żadną ochroną konserwatorską.

Tymczasem Grupa Historyczno-Eksploracyjno Pomerania szykuje się do renowacji czołgu IS-2 w Pyrzycach. Pierwsze prace zaplanowano na 7 kwietnia.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie