28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Polski Związek Eksploratorów: jest już szkic nowych przepisów dotyczących detektorystów

-

Osoby uczestniczące w pracach nad nowym kształtem ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami otrzymały już szkic nowych zapisów, które regulować będą kwestię poszukiwań zabytków. O kolejnym kroku, który przybliża środowisko detektorystów do długo wyczekiwanych zmian, poinformował Polski Związek Eksploratorów.

“Zgodnie z zapowiedzią otrzymaliśmy dzisiaj na skrzynkę Polskiego Związku Eksploratorów długo oczekiwany szkic nowych zapisów w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, regulujących zasady amatorskich poszukiwań zabytków” – poinformowali 29 września przedstawiciele Polskiego Związku Eksploratorów w mediach społecznościowych.

Co dalej? Wiadomo, że 5 października odbędzie się kolejne spotkanie zespołu konsultacyjnego, który funkcjonuje przy Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szkic, który trafił do Polskiego Związku Eksploratorów, będzie szczegółowo omawiany. Wcześniej odędą się dyskusje w środowisku detektorystów.

Jak informują przedstawiciele Polskiego Związku Eksploratorów, wstępne analizy wskazują na brak kilku istotnych zapisów, które były wskazywane w dotychczasowych rozmowach i konsultacjach. Inne z kolei budzą wątpliwości władz PZE i – zdaniem uczestnków rozmów – są nie do przyjęcia.

Na tym etapie nie jest, niestety, możliwe udostępnienie szkicu proponowanych zmian. Departament Ochrony Zabytków zwrócił się do uczestników rozmów z prośbą o nierozpowszechnianie dokumentu przed kolejnymi spotkaniami konsultacyjnymi. “Chodzi o to, by nie wzbudzać niepotrzebnych emocji, zanim dokument nie zostanie dopracowany” – tłumaczą przedstawiciele Polskiego Związku Eksploratorów w mediach społecznościowych.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie