19 listopada w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się kolejne spotkanie dotyczące kierunków zmian prawnych dotyczących poszukiwania zabytków oraz projektów i programów edukacyjnych.
Pierwsze spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele środowisk detektorystycznych i eksploratorskich, muzealnicy, archeolodzy, w tym przedstawiciele Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Narodowego Instytutu Dziedzictwa, odbyło się 11 maja.
Jednym z efektów spotkania było przeprowadzenie przez Polski Związek Eksploratorów konsultacji środowiskowych. Wyniki konsultacji przedstawione zostały Departamentowi Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co stworzyło podstawę do sformułowania konkretnych propozycji do dalszej dyskusji.
Polski Związek Eksploratorów zaproponował stworzenie zupełnie nowej ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w oparciu o doświadczenia i praktykę środowisk i urzędów, zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego w Polsce, w tym archeologów, muzealników, konserwatorów, eksploratorów oraz prawników i przedstawicieli organów ścigania.
Zdaniem Polskiego Związku Eksploratorów “zadaniem takiego zespołu byłoby stworzenie podwalin do napisania jasnych i przejrzystych przepisów regulujących problem ochrony dziedzictwa kulturowego”.
W piśmie PZE wysłanym do Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN 10 października 2018 r. przeczytać można: “W obecnej chwili niejasne i restrykcyjne przepisy zepchnęły na margines przestępstwa wielotysięczną grupę obywateli, społeczników, kolekcjonerów i pasjonatów historii. Jednocześnie pozwala się w świetle prawa na systemowe niszczenie dorobku kulturowego i materialnego w Polsce”.
O efektach spotkania będziemy informować na stronach zdziennikaodkrywcy.pl.