To była czwarta odsłona akcji wymierzonej w zwalczanie kradzieży i nielegalny handel dobrami kultury. Zaangażowały się w nią 22 państwa, w tym Polska.
22 października na stronach www.policja.pl opublikowane zostało podsumowanie akcji Pandora IV, która realizowana była od 30 września do 11 października.
Jak się okazuje, za jej przygotowanie i realizację odpowiedzialne było Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji, w którym funkcjonuje punkt kontaktowy nieformalnej Sieci ds. Przestępczości przeciwko Dobrom Kultury EU CULTNET. Działania realizowane były w ścisłej współpracy z komendami wojewódzkimi i Komendą Stołeczną Policji oraz Koordynatorem ds. zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom w CBŚP.
Z komunikatu policji wynika, że operacja koncentrowała się “ujawnianiu przypadków grabieży dziedzictwa kulturowego na obszarach lądowych i podwodnych, nielegalnego obrotu dobrami kultury oraz kradzieży zabytków” a jej celem było “zgromadzenie informacji na temat osób lub grup przestępczych, dokonujących nielegalnych eksploracji stanowisk archeologicznych oraz szeroko pojętym przestępstwom przeciwko dobrom kultury”.
W trakcje akcji policja odzyskała 10.419 przedmiotów “z czego większość stanowiła zabytki i cenne zabytki archeologiczne, nielegalnie wykopane za pomocą detektorów metali”.
Komunikat policji dostępny jest tutaj: http://bit.ly/2MALxKu. Do podsumowania Pandory odniósł się już Polski Związki Eksploratorów, który opublikował komentarz tutaj: http://bit.ly/2oV7L0U.