8,3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Policja dotarła do znalazcy zapinki pięciopalczastej

-

Do muzeum w Szczytnie trafi zapinka pięciopalczasta, odkryta przypadkowo na terenie Starych Kiejkut. Wstępnie datowana jest na okres od IV do VIII wieku.

Zapinka typu “wólka prusinowska” z okresu wędrówek ludów odkryta została w trakcie budowy ogrodzenia. Znalazca, podejrzewając, że może mieć do czynienia z zabytkowym przedmiotem, o identyfikację poprosił detektorystów.

Wpis przypadkowego znalazcy zauważyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, którzy poinformowali o odkryciu Komendę Powiatową Policji w Szczytnie. Policjanci odebrali zapinkę od znalazcy i przekazali ją do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Z informacji udzielonych przez Bartłomieja Skargo, rzecznika prasowego, Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zapinka trafi do muzeum w Szczytnie.

15 września odbyły się oględziny miejsca przypadkowego odkrycia zapinki. Przy okazji rozpoczęła się dyskusja, czy znalazcę mogą spotkać konsekwencje natychmiastowego niezgłoszenia zabytku do WUOZ w Olsztynie. Z wypowiedzi udzielonej przez rzeczniczkę Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie portalowi olsztyn.tvp.pl wynika, że znalazcy nie spotkają żadne konsekwencje.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. WUOZ Olsztyn
źródło: TVP3 Olsztyn


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie