test
28,7 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Polak znalazł bullę papieską z XIII wieku. To już jego drugie takie odkrycie

-

Niesamowitym szczęściem pochwalić się może Mariusz Ciepluch, znany społeczności poszukiwaczy skarbów jako Golden Maniek. W trakcie prowadzonych przez siebie badań natrafił na bullę papieża Grzegorza IX, który sprawował swój urząd w latach 1227-1241. To już druga bulla papieska znaleziona przez polskiego poszukiwacza.

Tamtego dnia nic nie wskazywało, że Mariusz Ciepluch dokona tak niezwykłego odkrycia. A to dlatego, że ma on już na koncie podobne odkrycie – bullę papieża Bonifacego VIII. Niewielu poszukiwaczy odkryło papieską bullę, a Golden Maniek ma już na koncie dwie. Moment odkrycia zabytku zarejestrowany został na filmie.

Przypomnijmy, że bulla to okrągła złota lub ołowiana pieczęć urzędu papieskiego z podobiznami świętych Piotra i Pawła z jednej strony i z imieniem papieża na odwrocie. Z czasem zaczęto tak nazywać każdy dokument papieski, który opatrzano taką pieczęcią. Bulla znaleziona przez Mariusza to bulla ołowiana.

 

Na bulli znajduje się wizerunek papieża Grzegorza IX, który przeszedł do historii jako zwolennik wypraw krzyżowych, przeciwnik cesarza Fryderyka II, przyjaciel św. Franciszka z Asyżu i ten, który zapoczątkował papieską inkwizycję.

Ciekawostką jest fakt, że to Grzegorz IX wydał w 1238 roku bullę, w której książę szczeciński Bogusław I tytułowany był “księciem Kaszub”. To pierwsza w historii wzmianka o Kaszubach.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl, fot. Mariusz Ciepluch


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie