18,6 C
Warszawa
poniedziałek, 16 września, 2024

Polak znalazcą bulli papieża Bonifacego VIII. “To ważna postać dla historii średniowiecznej Europy”

-

Papieska bulla to stosunkowo rzadkie znalezisko wśród detektorystów. Dlatego zawsze wywołuje emocje. Tym bardziej jeśli wiąże się z taką postacią, jak papież Bonifacy VIII, który przez historyków został oceniony z jednej strony jako mądry i władczy, z drugiej jako zachłanny i okrutny. – Papież Bonifacy VIII to postać o ogromnym znaczeniu dla historii średniowiecznej Europy. Trzymając w ręku taki przedmiot czuć tę historię – komentuje swoje najnowsze odkrycie Mariusz Ciepluch, który moment odkrycia bulli zarejestrował na filmie.

Bulla to okrągła złota lub ołowiana pieczęć urzędu papieskiego z podobiznami świętych Piotra i Pawła z jednej strony i z imieniem papieża na odwrocie. Z czasem zaczęto tak nazywać każdy dokument papieski, który opatrzano taką pieczęcią. Bulla znaleziona przez Mariusza to bulla ołowiana. Zachowała się w doskonałym stanie.

Bonifacy VIII, którego imię widnieje na bulli znalezionej przez Mariusza Cieplucha, prowadzącego popularny wśród poszukiwaczy kanał Golden Maniek, został wybrany papieżem w 1294 roku. Do historii przeszły jego trzy bulle: Antiquorum habet, którą ogłosił rok 1300 rokiem jubileuszowym, Clericis laicos, którą sprzeciwił się nakładaniu podatków na duchownych a przede wszystkim Unam Sanctam, w której zawarł fundamentalne poglądy dla przyszłości Kościoła.

Bonifacy VIII zmarł w 1303 roku. Pochowany jest w krypcie Bazyliki św. Piotra. Co ciekawe, postać papieża sportretowana została w “Boskiej komedii” Dantego. Włoski poeta wyznaczył mu w swoim dziele miejsce w jednym z najniższych kręgów piekła.

Do odkrycia bulli papieża Bonifacego VIII doszło w miejscu, w którym już wcześniej polscy poszukiwacze Mariusz Ciepluch z Dawidem Adamowskim natrafili na skarb monet rzymskich, a Mariusz dodatkowo na celtycki silver unit. – To pokazuje, że nie ma miejsc przeszukanych – komentuje Mariusz. – Spędziliśmy na tym polu kilkadziesiąt godzin, przeszukaliśmy je wzdłuż i wszerz, a mimo to cały czas to miejsce nas zaskakuje zabytkami z różnych epok – dodaje.

Szczęśliwy odkrywca papieskiej bulli

Bulla, jako ciekawe i ważne znalezisko, zostało zgłoszone już do bazy PAS. Moment odkrycia zabytku zarejestrowano na filmie.

Do tej pory na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl pisaliśmy o odkryciu bulli papieża Mikołaja III, do którego doszło w województwie lubuskim oraz bulli papieża Klemensa VI. Znalazcą tej ostatniej był Maciej Matusik, a do odkrycia doszło na terenie hrabstwa Worcestershire.

Bohaterami naszych wywiadów byli też Radosław Psiurski i Kinga Igras, którzy mają na swoim koncie odkrycia bulli papieskich. Pierwszą znaleziono w Uniejowie, drugą pod Kamieniem Pomorskim.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie