28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Polak znalazcą bulli papieskiej. Pochodzi z kancelarii Innocentego VI

-

To już kolejny w ostatnim czasie sukces polskich poszukiwaczy na Wyspach Brytyjskich. Rafał “Bocian” Cwynar, który ma na swoim koncie odkrycie między innymi złotego celtyckiego quarter statera, natrafił we wschodniej Anglii na bullę papieża Innocentego VI. Tym cenniejszą, że pochodzącą z kancelarii piątego papieża niewoli awiniońskiej.

To kolejne odkrycie papieskiej bulli w ostatnich dniach przez polskiego poszukiwacza w Wielkiej Brytanii. Niedawno pisaliśmy o podobnym odkryciu Mariusza Cieplucha, który odnalazł bullę papieża Bonifacego VIII. Rafał “Bocian” Cwynar nawiązał zresztą do odkrycia swojego kolegi, komentując własne znalezisko na jednej z grup w mediach społecznościowych: “Zazdrościłem ci więc powiedziałem sobie: też taką kopnę”.

I, jak powiedział, tak zrobił. Bulla znaleziona przez Mariusza Cieplucha odkryta została pod Londynem. Rafał natrafił z kolei na swoją w hrabstwie Suffolk we wschodniej Anglii. Choć do obu odkryć doszło tydzień po tygodniu, na tego typu zabytki natrafia się bardzo rzadko.

Bulla znaleziona przez Rafała zachowała się w nieco gorszym stanie, niż ta, którą można było zobaczyć na filmie Golden Mańka. Z jednej strony bulli znajdują się podobizny świętych Piotra i Pawła, z drugiej imię papieża. Innocenty VI, w kancelarii którego wystawiono bullę, był papieżem od 1352 do 1362 roku. Był piątym z kolei i jednym z siedmiu papieży rezydujących w Awinionie.

Rafał Cwynar prowadzi swoje poszukiwania w Wielkiej Brytanii od września 2019 roku. Do poszukiwań używa wykrywacza XP Deus. Wcześniej, gdy mieszkał jeszcze w Polsce, także zajmował się poszukiwaniami. Wtedy prowadził badania przy użyciu Garretta Ace’a 250.

Bulla papieska to nie jedyne cenne historycznie znalezisko Rafała z ostatnich miesięcy. Wśród najważniejszych “Bocian” wymienia chociażby złotego celtyckiego quarter statera, złoty pierścień z XVI wieku i XIV-wieczną pieczęć. Wszystkie wymienione znaleziska można zobaczyć na poniższych zdjęciach.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Rafał “Bocian” Cwynar

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie