7,5 C
Warszawa
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Polak autorem jednego z najważniejszych odkryć na Wyspach Brytyjskich w 2019 roku

-

Każdego roku na Wyspach Brytyjskich detektoryści dokonują dziesiątek ważnych znalezisk. Spośród tych najciekawszych z 2019 roku, teraz wybrane zostaną te najważniejsze. W “The Searcher Magazine” ukazała się właśnie lista nominowanych zabytków. A na niej rzymska moneta znaleziona przez Mariusza Cieplucha nad Tamizą.

Chodzi konkretnie o antoniniana Divusa Nigriniana, odnalezionego w 2019 roku nad Tamizą. Już wtedy było wiadomo, że to rzadka moneta. Potwierdzili to muzealnicy i to oni, razem z inspektorami FLO, dokonywali zgłoszeń znalezisk do konkursu.

Lista nominowanych zabytków ukazała się właśnie w “The Searcher Magazine”, angielskojęzycznym czasopiśmie dla poszukiwaczy skarbów. Spośród odkryć wybrana zostanie “najważniejsza moneta”, “najważniejszy zabytek” i skarb. Czy moneta odnaleziona przez Mariusza ma szansę na wygraną? Tego nie wiadomo, bo konkurencja jest duża. Nominowanych zostało aż dziewięć monet.

Jak mówi Mariusz, już sama nominacja w plebiscycie, który organizowany jest od 2005 roku, jest dla niego dużym wyróżnieniem. A antoniniana zawsze traktował jako jedno ze swoich najciekawszych odkryć. Tym bardziej, że wiąże się z nim ciekawa historia:

“Marcus Aurelius Nigrinianus był synem cesarza rzymskiego Karynusa i Magni Urbiki. Zmarł niedługo po urodzeniu. Choć nie obdarzono go tytułem cezara, został zaliczony w poczet oficjalnie ubóstwionych. Po jego śmierci wybito antoniniany oraz aureusa z okolicznościowymi legendami. To bardzo rzadkie monety. To jedną z nich udało mi się znaleźć w zeszłym roku nad Tamizą” – mówi Mariusz Ciepluch.

Moment, w którym Mariusz Ciepluch natrafił na rzymską monetę, uwieczniony został na filmie (od 4:00 minuty).

 

Znalazcy gratulujemy i trzymamy kciuki za wygraną w plebiscycie.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. Mariusz Ciepluch


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie