18,9 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024

Pół tysiąca polskich monet odkryto na Ukrainie

-

Odkrycia poszukiwaczy skarbów, do których dochodzi na terenie dzisiejszej Ukrainy, nie tyle rozbudzają wyobraźnię, co doprowadzają do palpitacji serca – tym bardziej, że wśród odnajdowanych monet przeważają srebra z I Rzeczypospolitej. Niektóre z nich wychodzą na światło dzienne, o innych – zapewne tych największych – nikt otwarcie nie mówi. Film z odkrycia jednego z takich skarbów opublikowano kilka tygodni temu na kanale jednego z ukraińskich poszukiwaczy.

O innych odkryciach z terenu Ukrainy pisałem już wcześniej na blogu, chociażby w artykule “Jak rozłupać kilkusetletnią skarbonkę?“. Tym razem portal klads.org donosi o odkryciu ponad 500 polskich sreber, być może także monet miedzianych z okresu I Rzeczypospolite (i chyba nie tylko?)j. Na dowód publikuje 2,5-minutowe nagranie, na którym widać: dwóch poszukiwaczy, las, wykrywacz (kto rozpozna model?), kapelusz wypełniony monetami i spory wykop.

Z nagrania – niestety wykonanego w kiepskiej jakości – wynika, że monety znaleziono luzem lub z resztkami naczynia na głębokości około 30 cm. Poszukiwacze zdecydowali się na rozkopanie miejsca odkrycia, dołek został poszerzony i pogłębiony. Wciąż znajdowane są kolejne monety. Niestety, widać, że poszukiwacze nie obchodzą się z nimi delikatnie. Z opisu zamieszczonego pod filmem wynika, że znaleziono ich około 500. I nie zakładajmy, że trafiły do muzeum… Ze zdjęć zamieszczonych w filmie widać, że monety poddano wstępnemu czyszczeniu.

źródło: klads.org, youtube.com


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie