7,8 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Podsumowano badania przy kościele św. Ducha w Bytomiu

-

“Nasze miasto wciąż kryje wiele tajemnic” – piszą urzędnicy z Bytomia, zapowiadając spotkanie podsumowujące prace archeologiczne prowadzone przy kościele św. Ducha. Odkryto tam nie tylko pochówki, ale też monety, różnego rodzaju ozdoby, fragmenty ceramiki naczyniowej i plomby sukiennicze. Wyniki tegorocznych badań podsumowano 24 września.

O badaniach archeologicznych prowadzonych w Bytomiu pisaliśmy w tym roku już dwukrotnie: 7 maja w artykule “Archeolodzy chcą potwierdzić kontakty kupieckie Bytomia” i 23 maja w artykule “Plomba sukiennicza z Bytomia. Pozwoli prześledzić przepływ towarów na szlaku kupieckim”. Teraz nastąpił czas ich podsumowania.

Spotkanie podsumowujące badania realizowane przy ulicy Krakowskiej w Bytomiu odbyło się 24 września w Muzeum Górnośląskim. Wykład poprowadził Jarosław Święcicki.

Badania te potwierdziły istnienie w tym miejscu cmentarza przypisywanego zakonowi Bożogrobców, ale również fakt pełnienia przez miasto ważnej roli na szlakach handlowych regionu. Potwierdziły to zabytki odkryte podczas wykopalisk: monety, ozdoby, liczne fragmenty ceramiki, plomby sukiennicze czy bryły ołowiu.

“Nasze miasto odgrywało nie tylko ważną rolę na historycznych szlakach handlowych, ale pełniło ważną rolę jako miasto na granicy dwóch mocarstw – Monarchii Habsburgów i Królestwa Polskiego, a później Rzeczpospolitej Obojga Narodów” – możemy przeczytać na oficjalniej stronie miasta www.bytom.pl.

Wiadomo, że bytomscy archeolodzy w trakcie badań odkryli też pochówki. O prowadzonych pracach opowiadają dwa reportażowe filmy przygotowane przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

 

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.bytom.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie