16,3 C
Warszawa
czwartek, 30 maja, 2024

Podróż do przeszłości. Polacy organizują duży zlot w Wielkiej Brytanii

-

“Travel do the past” czyli “Podróż do przeszłości” – pod tym hasłem w dniach od 21 do 23 września odbędzie się zlot organizowany przez grupy Collectors of History’s Tears oraz UK History Finders. Wydarzenie odbędzie się w South Devon we wschodniej części Półwyspu Kornwalijskiego.

Będzie to niezwykle ciekawe wydarzenie. Nie tylko dlatego, że odbędzie się ono w regionie obfitującym w atrakcje historyczne, ale też z uwagi na duże zainteresowanie – nie tylko wśród detektorystów z Wielkiej Brytanii, ale też z Polski. Wiadomo już, że udział w zlocie wezmą konstruktor wykrywaczy Rutus Arkadiusz Rutyna, prawdopodobnie Artur “Saper” Troncik, Bartłomiej Stój – autor popularnej strony Zwiadowca Historii, a także Mariusz Ciepluch, znany w środowisku poszukiwaczy jako “Gold Maniek” (przeczytaj wywiad z Mariuszem). Będzie też Tom Pisarek z grupy UK History Finders. Niektórzy liczą na spektakularne znaleziska, inni na dobrą zabawę. Z pewnością nie zawiodą się ani pierwszy, ani drudzy.

Zlot “Podróż do przeszłości” odbędzie się w dniach od 21 do 23 września w okolicy miejscowości Kingsbridge w South Devon. Dla uczestników przygotowanych zostanie łącznie 100 ha pól ornych i pastwisk. Krajobraz wybitnie brytyjski i sprzyjający tego typu wydarzeniom – pagórkowata okolica, wieże kościołów i dachy wiejskich zabudowań. Jak zapowiadają organizatorzy, jest szansa na odkrycia i ze średniowiecza i z okresu wpływów rzymskich. Tym bardziej, że zlotowe pola, według ich właściciela, nie były do tej pory przeszukiwane. Wiadomo już, że zlotowiczom towarzyszyć będzie FLO, czyli Finds Liaison Officer – pracownik muzeum, który rejestrować będzie odkryte zabytki.

Stawiamy nacisk na dobrą atmosferę i wspaniałą zabawę, choć oczywiście po cichu liczymy też na ciekawe znaleziska. Tego jednak nikt nie jest w stanie zagwarantować, bo przecież nikt nie jest w stanie przewidzieć, co skrywa ziemia – mówi Marcin Kowalski, jeden z organizatorów zlotu. – Miejsce jest bardzo ciekawe historycznie, atrakcyjnie pejzażowo, a my jako organizatorzy jesteśmy pełni energii i optymizmu. Zainteresowanie jest duże i powoli zaczyna przerastać nasze oczekiwania – dodaje.

Udział w zlocie jest płatny. Koszt trzydniowego zlotu to 50 funtów dla detektorysty i 20 funtów dla osoby towarzyszącej. Można jednak wziąć udział tylko w wybranym dniu – wtedy koszt wynosi 25 funtów za wybrany dzień. Chęć udziału należy zgłosić wypełniając formularz na stronie www.uk-historyfinders.co.uk i dokonując opłaty.

Uczestnicy zlotu będą mieli szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. Wiadomo, że znajdą się wśród nich wykrywacze metali, w tym Rutus Alter 71 oraz Deus Lite. Ale nie tylko, bo do wygrania będą także roczna prenumerata Treasure Hunter Magazine, półroczna prenumerata The Searcher, sita, gadżety kolekcjonerskie i książki.

Zlot organizowany jest przy współpracy grup Collectors of History’s Tears, UK History Finders oraz Rutus UK Users Group i Quaerite et Invenietis. Patronat medialny nad zlotem objęli portal zdziennikaodkrywcy.pl, magazyn “The Archeology and Metal Detecting Magazine” oraz Zwiadowca Historii.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie