7,8 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Pod Strzelinkiem odnaleziono skarb z wczesnego średniowiecza [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA]

-

W godzinach przedpołudniowych na stronach Słupskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Gryf” pojawiła się informacja o odkryciu w okolicach Strzelinka skarbu z okresu wczesnego średniowiecza. Dzięki uprzejmości członków słupskiej grupy publikujemy pierwsze zdjęcia znaleziska.

O samym odkryciu i o jego okolicznościach wiadomo póki co niewiele. Ale nikt też nie dopytuje, bo wiadomo, że na tym etapie wiele spraw pozostać musi tajemnicą.

Członkowie “Gryfa” poinformowali na razie, że skarb złożony został do ziemi prawdopodobnie na przełomie IX i X wieku, a w naczyniu znajdowały się 2 perskie drahmy z VII wieku i arabskie dirhamy z przełomu VIII i IX wieku.

Łącznie odnaleziono do tej pory około 300 monet oraz wiele fragmentów i pozostałości naczynia. Trwa zabezpieczenie i konserwacja całości.

Wkrótce na pewno pojawią się pierwsze komentarze w mediach krajowych. Będziemy śledzić i dzielić się wszelkimi opiniami i nowymi informacjami.

Nieco więcej szczegółów pojawiło się w informacji Muzeum w Lęborku. Wiadomo, że wśród odnalezionych monet znajdowało się 200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów z VII-X wieku, nieco starszych drachm dynastii Sasanidów z IV-VI wieku oraz około 500 siekańców monet.

Wiadomo też, że monety ukryte zostały na zboczu wąwozu, w ręcznie lepionym naczyniu, które z czasem zostało uszkodzone przez korzeń drzewa. Odkrycia podczas grzybobrania dokonał Bartosz Michałowski.

fot. Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne “Gryf”

 

 


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie