16,2 C
Warszawa
piątek, 12 kwietnia, 2024

Pod Iławą odkryto kolejny skarb

-

10 monet z przełomu XVII i XVIII wieku oraz pierścień ze śladami złocenia odkryto w lasach pod Iławą na Warmii i Mazurach. Skarb trafił do Muzeum w Ostródzie.

W skład depozytu weszło 10 monet: dwa srebrne szóstaki z 1683 i 1686 roku, 3 srebrne trzykrajcarówki z 1668, 1701 i 1707 roku, 2 srebrne trzygroszówki z 1710 i 1711 roku, 3 szelągi z 1670, 1700 i 1703 roku oraz pierścień z inicjałami “ED” ze śladami złocenia.

Depozyt znaleziono w lesie, w korzeniach starego drzewa, kilkaset metrów od starego traktu. Zalegały na głębokości od 10 do 20 centymetrów. Być może pierwotnie znajdowały się w skórzanej bądź płóciennej sakwie. Skarb odkryty został przez Michała Młotka, poszukiwacza skarbów z Iławskiej Grupy Poszukiwawczej, w trakcie prowadzenia badań przy użyciu wykrywacza metali (Minelab X-terra 705, cewka Nel Tornado oraz Makro Racer).

Wartość odkrytego skarbu opiewa na ok. 28 groszy. To duża kwota, zakładając, że wystarczyłaby ona na tygodniowy pobyt w gospodzie i to w ogrzewanym pokoju. Za 28 groszy jedna osoba mogłaby wyżywić się przez pół miesiąca lub wypić około 15 litrów piwa.

Największą zagadką skarbu jest pierścień z inicjałami “ED”. Czy należał do właściciela monet? Tego nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że depozyt ukryto, porzucono bądź zagubiono w I połowie XVIII wieku – na pewno po 1711 roku. To wtedy wybito najmłodszą z monet – srebrne 3 grosze Fryderyka I Pruskiego.

Iławska Grupa Poszukiwawcza prowadzi swoje badania w oparciu o pozwolenie elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. W tym roku członkowie grupy zgłosili już do delegatury odkrycie cennych denarów z wczesnego średniowiecza, średniowiecza i niezwykle rzadkich zabytków z epoki wojen napoleońskich. Znaleziska oglądać można w Muzeum w Ostródzie oraz na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl.

fot. Muzeum w Ostródzie/Łukasz Szczepański


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie