28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Pod Gorzowem Wielkopolskim odkryto skarb średniowiecznych monet

-

Dopiero dziś Muzeum Lubuskie ujawniło odkrycie skarbu monet, do którego doszło pod Gorzowem Wielkopolskim. W skład skarbu wchodzą niezwykle rzadkie beznapisowe brakteaty pomorskie i meklemburskie.

Informacja o odkryciu skarbu pojawiła się w mediach społecznościowych, na fan-page’u Muzeum Lubuskiego. Wiadomo, że do odkrycia skarbu doszło w okresie zimowo-wiosennym podczas badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim.

W skład skarbu wchodzą srebrne monety, datowane na pierwszą ćwierć XIV wieku. Cały depozyt waży około 20 g. i składa się z 58 całych i 4 fragmentów monet.

Wśród odkrytych monet są rzadkie beznapisowe brakteaty pomorskie i meklemburskie oraz brakteaty brandeburskie (potwierdzono emisje z mennic w Gryfii, Tąglimiu, Uznamie, Dyminie, Strzałowie, Szczecinie, Kołobrzegu, Stargardzie. Zdaniem pracowników muzeum, skarb wymaga natychmiastowej konserwacji.

“Pozyskane monety są bezcennym źródłem do badań nad obiegiem monetarnym na pograniczu polsko-pomorsko-brandenburskim” – napisano na fan-page’u Muzeum Lubuskiego.

Wiadomo, że pozyskanie skarbu jest owocem współpracy Muzeum Lubuskiego ze Stowarzyszeniem Eksploracyjno-Historycznym “Warta” z Gorzowa Wielkopolskiego. “Należą się [poszukiwaczom] szczególne podziękowania za znalezienie skarbu oraz wyjątkową dbałość i staranność w procesie pozyskiwania tak drobnych i kruchych monet” – mówią muzealnicy.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie