11,7 C
Warszawa
niedziela, 6 października, 2024

Po przerwie wraca Jaćwieski Festyn Archeologiczny

-

Po siedmioletniej przerwie Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie) organizuje Jaćwieski Festyn Archeologiczny, który odbędzie się po raz 15. na cmentarzu jaćwieskim w Szwajcarii k. Suwałk.

Festyn o charakterze edukacyjnym zorganizowany zostanie 24 i 25 maja.

Festyn przez lata uważany był za największą w tej części kraju imprezę archeologiczną, promującą tzw. archeologię doświadczalną (odtwarzanie przedmiotów i obiektów prehistorycznych – PAP). Festyn odbywa się na dużym obszarze wokół cmentarzyska Jaćwingów. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi.

Podczas imprezy zaprezentowana zostanie różnorodna i atrakcyjna problematyka archeologii eksperymentalnej, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym. W większości prezentacji zwiedzający będą mogli uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem instruktorów.

Tradycją festynów są happeningi o tematyce pradziejowej i historycznej, realistycznie przedstawiające różne epizody z dawnych czasów. W tym roku w piątek 24 maja zostanie zaprezentowana opowieść historyczna pt. “Wykupienie ciała św. Wojciecha od Prusów”.

Ja poinformowało Muzeum Okręgowe w Suwałkach na festynie zaprezentowane zostanie m.in.: łupanie i obróbka krzemienia, warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób, obróbka drewna, czyli starożytny warsztat stolarski, produkcja dziegciu i smoły drzewnej, antyczne gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem oraz broń i uzbrojenie średniowieczne.

Organizatorzy imprezy przekonują, że jej atutem jest to, że odbywa się ona w pobliżu słynnego cmentarzyska kurhanowego. Jest to cmentarz z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Teren został przebadany w latach 1955-1966 przez Kompleksową Ekspedycję Jaćwieską. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. 4 hektarów. Organizatorzy proponują zwiedzenie cmentarza.

Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingowie zostali podbici we wczesnym średniowieczu przez Zakon Krzyżacki. Kurhany jaćwieskie w lesie w Szwajcarii koło Suwałk odkryto po II wojnie światowej.(PAP)

źródło: PAP Nauka w Polsce, autor: Jacek Buraczewski, www.naukawpolsce.pap.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie