12,5 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024

Pierścionki, kabłączki skroniowe i paciorki. Niezwykłe znaleziska z cmentarzyska

-

Do Muzeum Mazowieckiego w Płocku trafiły po konserwacji pierwsze zabytki odkryte podczas badań archeologicznych prowadzonych na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Płocku. Znajdują się wśród nich kolie z paciorków szklanych, bursztynowych i kamieni półszlachetnych oraz pierścionki i kabłączki skroniowe.

Po raz ostatni o badaniach prowadzonych na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Płocku pisaliśmy na stronach portalu www.zdziennikaodkrywcy.pl we wrześniu. Już wtedy informowaliśmy, że podczas kolejnych etapów badań przy pochówkach odkryto liczne artefakty, między innymi szklane paciorki, kabłączki skroniowe i żelazne nożyki.

Najważniejszym odkryciem, co wielokrotnie podkreślali naukowcy i o czym donosiły też media krajowe, była brązowa misa oraz pozostałości drewnianego wiaderka klepkowego, spinanego żelaznymi obręczami.

Teraz Muzeum Mazowieckie w Płocku poinformowało o zakończeniu konserwacji części zabytków, które pozyskano w trakcie badań archeologicznych. Wiadomo, że za prace konserwatorskie odpowiadał konserwator zabytków Jarosław Strobin. Efekty prac konserwatora zobaczyć można na fotografiach, które udostępniło płockie muzeum.

Przy okazji pracownicy muzeum podsumowali dotychczasowe efekty prac badawczych: “Badania archeologiczne na wymienionym wyżej cmentarzysku prowadzone są pod kierunkiem dr. Tomasza Kordali i mgr. Zbigniewa Miecznikowskiego z Muzeum Mazowieckiego w Płocku od 2019 r. Szczególnie owocny był tegoroczny sezon wykopaliskowy, podczas którego przebadano 532,8 m2. Odkryto 222 obiekty, z czego 198 to wczesnośredniowieczne groby dawnych mieszkańców Płocka”.

Badania archeologiczne w tym miejscu finansuje Urząd Miasta Płocka. Jak informują pracownicy Muzeum Mazowieckiego w Płocku, sezon badawczy w okolicy miejsca odkryć będzie kontynuowany.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl
fot. www.muzeumplock.eu


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie