8,5 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024

Pasjonaci z Bisztynka potrzebują wsparcia. Trwa zbiórka na kompresor i piaskarkę

-

Trwa zbiórka pieniędzy na zakup kompresora i piaskarki kabinowej na potrzeby Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego “Strowangen” z Bisztynka. Stowarzyszenie prowadzi na co dzień Izbę Historyczną, gdzie trafiają znaleziska grupy i pozyskane przedmioty i tam też poddawane są czyszczeniu i konserwacji.

Aby zbiórka powiodła się, potrzeba łącznie 7 tys. zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, ile czasu i funduszy włożyli do tej pory członkowie grupy w utworzenie izby, pozyskanie eksponatów oraz ich czyszczenie i konserwację.

O kulisach zbiórki w jej opisie opowiedział jej założyciel i jednocześnie prezes stowarzyszenia Jarosław Dąbrowski: – Przedmioty zabytkowe, które uda się znaleźć, mają swoje miejsce w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – tłumaczy. – Militaria i przedmioty gospodarstwa domowego trafiają do nas. Aby można je było zobaczyć w gablotach na wystawach stałych, czasowych lub podczas wydarzeń lokalnych, muszą przejść etap czyszczenia i konserwacji – dodaje.

Jak przeczytać można w opisie zbiórki, czyszczenie i konserwacja to długi i kosztowny proces. Stąd inicjatywa, by zakupić na własne potrzeby kompresor i piaskarkę kabinową.

Warto dodać, że w prowadzonej przez stowarzyszenie “Strowangen” izbie mają miejsce lekcje historii i spotkania z dziećmi i młodzieżą. Izba otwarta też jest dla turystów. I, aby jak najwięcej osób mogło zobaczyć zbiory grupy i zapoznać się z historią regionu, członkowie stowarzyszenia pełnią tam dyżury.

Osoby, a przede wszystkim pasjonatów historii i detektorystów, którzy chcieliby wpłacić pieniądze na zakup kompresora i piaskarki, szczegóły znajdą na stronie www.zrzutka.pl.

red. www.zdziennikaodkrywcy.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie