28,2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

Pasjonaci historii z Gdańska chcą przebadać Biskupią Górkę. Zbierają na to środki

-

Na terenie Biskupiej Górki w Gdańsku wkrótce rozpoczną się prace inwestycyjne. “To ostatnia szansa, by zbadać to miejsce” – mówią członkowie stowarzyszenia “Biskupia Górka” i fundacji “Latebra”, którzy chcą przeprowadzić tam własne badania. Aby zrealizować ten plan, potrzeba 12 tys. zł. I tak narodził się pomysł zbiórki, którą wesprzeć może każdy.

Grupa miłośników historii Gdańska chce przeprowadzić prace na Biskupiej Górce z własnej inicjatywy. – W szczególności odkrywamy przeszłość kawiarni “Cafe Bischofshohe – Kawiarni Orlińskich”, gdzie spotykała się przedwojenna Polonia – piszą pasjonaci na stronie zrzutka.pl, gdzie trwa zbiórka na badania. -Poszukujemy grobu wybitnego lekarza, astronoma, przyrodnika i założyciela “Dostrzegalni gwiazd”, obserwatorium astronomicznego na Biskupiej Górce, Nataniela Mateusza Wolfa – dodają.

Miłośnicy historii Gdańska, którzy planują zbadać Biskupią Górkę, chcą zrobić to społecznie. Część prac i tak finansują z własnych środków. W przypadku Biskupiej Górski, która jest wpisana do rejestru zabytków, potrzeba jednak środków na opłacenie nadzoru archeologicznego, wynajęcie specjalistycznego sprzętu oraz materiały i usługi niezbędne do oczyszczenia i zabezpieczenia znalezisk.

Do zakończenia zbiórki potrzeba 12 tys. zł. Środki wpłacać można na stronie www.zrzutka.pl/biskupiagorka. Dla wpłacających przewidziano drobne podarunki: ceramiczne magnesy z panoramą Gdańska, breloki z pamiątkową inskrypcją, ceramiczne kubki z nadrukiem, a nawet książki.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie