8,7 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024

Pantera nie dla poszukiwaczy

-

Nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych poszukiwacze skarbów upodobali elementy umundurowania Wojska Polskiego. Są trwałe, wygodne i mają doskonały kamuflaż. Niestety, w życie weszły przepisy, dotyczące zakazu noszenia mundurów lub ich części. Niezastosowanie się do zakazu skutkować może poważnymi konsekwencjami.

Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części weszło w życie już kilka tygodni temu, jednak – jak się wydaje – nie zostało potraktowane poważnie. Zakaz zwyczajnie trudno zrozumieć. Tymczasem niedostosowanie się do obowiązujących przepisów skutkować może karą grzywny lub karą nagany. Sprawa wydaje się o tyle poważna, że tysiące poszukiwaczy skarbów używa na co dzień elementów umundurowania Wojska Polskiego – głównie elementów munduru polowego lub ćwiczebnego. Są nie tylko trwałe i wygodne, ale mają też doskonały kamuflaż.

Obecnie zakaz obejmuje używanie kompletnego munduru wojskowego lub następujących jego części wchodzących w skład ubioru wieczorowego, galowego, wyjściowego i służbowego, polowego i ćwiczebnego oraz specjalnego. Zakaz obejmuje także używania orłów wojskowych lub oznak wojskowych. Są pewne wyjątki, ale nie dotyczą one, oczywiście, poszukiwaczy skarbów. Zakaz dotyka nie tylko środowisko detektorystów, ale też wędkarzy i myśliwych, a więc wszystkich, którzy potrzebowali w terenie praktycznego i funkcjonalnego ubioru.

Oczywiście, należy zgodzić się z faktem, że polskiemu mundurowi należy się szacunek, ale nie można powiedzieć, by poszukiwacze skarbów nie szanowali munduru Wojska Polskiego. Jest różnica między używaniem elementów umundurowania na budowie, a w polu czy w lesie – przez ludzi, którzy realizując swoją pasję dbają o narodowe dziedzictwo. W ten sposób tysiące detektorystów w Polsce wpycha się mimowolnie w niemieckie Flecktarny. A przecież nie taki był cel wprowadzenia zakazu.

Z treścią rozporządzenia można zapoznać się tutaj.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie