6,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Paciorki, fibule, fragmenty naczyń. Zebrali prawie pół tony materiału zabytkowego

-

“Nieinwazyjne rozpoznanie geofizyczne stan. 1C w Gródku – najważniejszego stanowiska archeologicznego Lubelszczyzny” – to tytuł projektu realizowanego przez Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. W działania muzeum zaangażowali się członkowie i sympatycy Hrubieszowskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego “Grossus”, skupiającego detektorystów.

W ramach projektu na obszarze dziesięciu hektarów terenu przeprowadzone zostaną badania powierzchniowe i badania geofizyczne przy użyciu magnetometru. W ciągu pierwszego tygodnia udało się już przebadać prawie trzy hektary terenu.

Jak informują pracownicy Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, wstępne wyniki rozpoznania geofizycznego są bardzo interesujące. Uczestnikom badań udało się pozyskać prawie pół tony materiałów zabytkowych. To przede wszystkim fragmenty naczyń glinianych i narzędzi krzemiennych.

Wiadomo, że udało się pozyskać też zabytki związane z cmentarzyskiem gockim, jak szklane paciorki, elementy strojów, fibule i okucia pasów. Natrafiono też na zabytki z okresu średniowiecza, między innymi groty strzał.

Ciąg dalszy badań będzie realizowany po okresie żniw. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Ochrona zabytków archeologicznych 2020”.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie