O odkryciu kapsuły czasu podczas prac remontowych na mostach tczewskich pisaliśmy jeszcze w kwietniu. 18 lipca, po trzech miesiącach od odkrycia, dokonano otwarcia znaleziska. Co się w nim znajdowało?
Sprawa budziła spore zainteresowanie mediów. Zarejestrowano moment otwarcia kapsuły, która znajdowała się w ukryciu, w filarze mostu, przez 168 lat. Zawartość nie była tak bogata, jak wielu się spodziewało. Co nie znaczy, że z punktu widzenia lokalnej historii nie była interesująca.
Otwarcia dokonano w budynku Polskiej Akademii Nauk. Dzień później zaprezentowano zawartość podczas specjalnej konferencji.
Budowniczowie mostu włożyli do kapsuły dwa dokumenty. Ich treść nie jest póki co znana. Być może uda się ją poznać dopiero po konserwacji. W kapsule znajdowało się też 10 monet z lat 1850-1851, a wśród nich takie nominały jak 2 i 1 talar, 1/2 talara, 2,5 srebrnego grosza, 1 srebrny grosz, 1/90 talara, 1/20 talara, 2 pfennigi i 1 pfennig.
Jak zapewnili pracownicy tczewskiej Fabryki Sztuk, wkrótce zawartość kapsuły zostanie wyeksponowana na wystawie.
Przy okazji konferencji prasowej okazało się, że w ostatnim czasie znaleziono jeszcze dwie kapsuły czasu. Obie były zamurowane w murach gdańskich kamienic.
Zobacz moment otwarcia kapsuły na nagraniu: