-3,3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Ostatnia prosta do “Tajemnic Trzech Stuleci”. “Program festiwalu wygląda imponująco”

-

Już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia III edycji Festiwalu Historycznego “Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 września odbywać się będzie w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w powiecie żnińskim. Dopracowane zostały już ostatnie szczegóły tego wydarzenia. Program festiwalu wygląda imponująco.

III Festiwal Historyczny “Tajemnice Trzech Stuleci” rozpocznie się w piątek 23 września o godz. 17.00. Następnie o godz. 17.15 otwarta zostanie główna wystawa Festiwalu, która zlokalizowana będzie w wieży ciśnień. W piątek przewidziano też trzy prelekcje: o godz. 17.30, 18.30 i 19.30.

Sobotnia część Festiwalu – odbywająca się także w wieży ciśnień – zainaugurowana zostanie prelekcją o godz. 10.00. Następnie, aż do godz. 18.00 – o każdej pełnej godzinie – będą kolejne prelekcje. Z kolei w niedzielę, 25 września (także w wieży ciśnień), wykłady odbywać się będą od godz. 10.00 do 14.00. O godz. 15.00 nastąpi oficjalne zakończenie III Festiwalu Historycznego “Tajemnice Trzech Stuleci”.

Głównym elementem tegorocznego Festiwalu będą prelekcje znanych i lubianych kraju pisarzy, odkrywców, historyków, filmowców, archeologów, podróżników i badaczy historii. Uczestnicy tegorocznego festiwalu usłyszą 17 prelekcji, które wygłosi w sumie 19 prelegentów. W tym gronie znaleźli się: dr Kamila Czechowska, dr Agnieszka Fulińska, Marzena Jaworska, Agnieszka Łabuz, Izabela Nowak, Urszula Romanowska, Danuta Weber, dr Andrzej Prinke, Karol Soberski, Piotr Kucznir, Paweł Becker, Jacek Podemski, Krzysztof Krzyżanowski, Piotr Maszkowski, Jan Nowicki, Adam Lubawy, Marcin Perliński, Tomasz Górski i Antoni Łęszczak.

W trakcie festiwalu prezentowanych będzie kilka wystawy. Pierwsza z nich to wystawa pt. „Stanisława Walasiewiczówna. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” która do Janowca Wielkopolskiego przyjedzie z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Z kolei druga wystawa to będzie prawdziwa sensacja III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Jeden z prywatnych kolekcjonerów zgodził się, byśmy na Festiwalu mogli zaprezentować oryginalny modlitewnik królowej Francji – Marii Karoliny Leszczyńskiej, żony króla Ludwika XV! Co najistotniejsze – w XX i XXI wieku modlitewnik nie był wystawiany publicznie w Polsce i w żadnym innym europejskim kraju!

Na kolejnej wystawie będzie można zobaczyć obiekty, które zazwyczaj oglądać możemy wyłącznie w salach muzealnych. Mowa o aparatach fotograficznych sprzed epoki cyfrowej, będących jedną z większych prywatnych kolekcji w Polsce należących do Jerzego Andrzejewskiego, znanego artysty fotografika!


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie