12,1 C
Warszawa
sobota, 3 czerwca, 2023

Opowiedzą o wczesnośredniowiecznym skarbie z Lubajn

-

O odkryciu spod Lubajn wiadomo póki co niewiele. Szczegóły dotyczące tego niezwykłego skarbu z wczesnego średniowiecza ujawnione zostaną po raz pierwszy 22 czerwca.

Stanie się to podczas czerwcowej odsłony “Warsztatów Bałtyjskich”, która odbędzie się na zamku w Olsztynie. 22 czerwca na zamku w Olsztynie z prelekcją “Wczesnośredniowieczny skarb z Lubajn. Nowe źródło do dziejów pogranicza słowiańsko-pruskiego” wystąpi Łukasz Szczepański z Muzeum w Ostródzie.

Co na razie wiadomo o tajemniczym skarbie z Lubajn – niewielkiej wsi położonej w powiecie ostródzkim na Warmii i Mazurach? Że to zbiór przypadkowo odkrytych na terenach leśnych zabytków z okresu wczesnego średniowiecza, w tym monet i ozdób. Wiadomo, że w miejscu odkrycia przeprowadzano przez ostatnie miesiące prace archeologiczne, dzięki którym pozyskano dziesiątki kolejnych zabytków. Łącznie jest ich 440 – dirhamy arabskie, monety europejskie i ozdoby srebrne. wiadomo też, że sam skarb zaprezentowany zostanie dopiero po wakacjach. Będzie go można zobaczyć w Muzeum w Ostródzie.

Spotkanie w ramach “Warsztatów Bałtyjskich” poświęcone skarbowi z Lubajn odbędzie się 22 czerwca o godzinie 17:00 na zamku w Olsztynie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Organizatorem spotkania jest Muzuem Warmii i Mazur w Olsztynie.


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie