17,8 C
Warszawa
piątek, 31 maja, 2024

Odznaka strażnika leśnego z Ordynacji Zamojskiej trafi do muzeum

-

Zaczęło się od znalezienia srebrnej tarczy ze sztandaru, skończyło na odkryciu odznaki Strażnika Leśnego Ordynacji Zamojskiej. Niezwykle rzadkie znalezisko trafiło teraz do służb konserwatorskich. Wkrótce będzie można je oglądać w muzeum.

Autorem odkrycia jest Marcin Bartnik z Towarzystwa Historycznego Czarcia Łapa. Grupa ta prowadzi poszukiwania na terenie bitwy pod Kraśnikiem z 1914 i 1915 roku. Część działań realizowana jest na terenie lasów dawnej Ordynacji Zamojskiej.

Zimą tego roku, w trakcie jednego z wyjść Marcina w teren, udało mu się odkryć srebrną tarczę sztandarową – tzw. gwóźdź. Widniało na nim nazwisko jednego z fundatorów sztandaru. – Było to bardzo ciekawe i obiecujące znalezisko – przyznaje Marcin Bartnik. – Postanowiliśmy dokładnie przeszukać teren i wtedy udało nam się znaleźć odznakę strażnika.

Tarcza sztandarowa

Odznaka nie zachowała się w najlepszym stanie. Udało się jednak odczytać numer strażnika – 337. Członkowie Czarciej Łapy przekazali znalezisko do specjalistów, na co dzień pracujących w Muzeum Wsi Lubelskiej , którzy grzecznościowo wspomogli stowarzyszenie, w procesie wstępnej konserwacji.

W ostatnich dniach odkrycie trafiło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie. Ostatecznie trafi ono najprawdopodobniej do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Zwierzyńcu, gdzie już znajdują się podobne zbiory. Wśród nich nie ma jednak odznaki strażnika z tekstem w języku polskim.

Marcin Bartnik prezentuje swoje odkrycie


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie