-2,1 C
Warszawa
piątek, 3 lutego, 2023

Odznaka Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej

-

Środek lasu, stare drzewo, a pod nim sporych rozmiarów kamień. Miejsce dla poszukiwacza skarbów idealne – jedno z tych, w których wyobraźnia działa, podsuwając różne obrazy. Bezwzględnie należało je sprawdzić…

Czasem bywa tak, że właśnie w takich miejscach znajduje się przedmioty, których najmniej się spodziewało lub których nie spodziewało się w ogóle. Taka historia przytrafiła mi się tamtego przedpołudnia. Zamiast srebrnych monet odkryłem coś zupełnie innego. Czy mniej ciekawego?

W moje ręce wpadła tam tzw. “Czuwajka”, czyli odznaka Organizacji Harcerskiej Związku Młodzieży Polskiej, która po wojnie tymczasowo zastąpiła tradycyjny krzyż i lilijkę.


Związek Młodzieży Polskiej był młodzieżową organizacją ideowo-polityczną, która funkcjonowała od 1948 do 1957 roku. Wzorowano ją na radzieckim Komsomole. Powołano ją do realizowania polityki partii wobec młodzieży. Służyła indoktrynacji młodych, a przede wszystkim kształceniu kadr dla władzy. Według historyków stanowiła jeden z symboli polskiego stalinizmu. Po rozwiązaniu Związku Młodzieży Polskiej powołano do życia Związek Młodzieży Socjalistycznej.

Organizacja Harcerska ZMP rozpoczęła funkcjonowanie po likwidacji Związku Harcerstwa Polskiego. W 1956 roku przekształcono ją w Organizację Harcerską Polski Ludowej.

Związek Młodzieży Polskiej był organizacją masową. W szczytowym momencie należało do niego prawie 2 miliony członków. Jednak pamiątki po ZMP czy Organizacji Harcerskiej – jak chociażby odnaleziona “Czuwajka” – należą do rzadkości.

“Czuwajka” przedstawiała biało-czerwony sztandar oraz trójdzielny płomień, otoczony fragmentem koła zębatego i kłosem. U podstawy odznaki znajdował się napis “CZUWAJ”, umieszczony na czerwonym tle. Flaga i tło napisu były emaliowane.

Znaczek noszono na koszuli organizacyjnej, na piersi, o dłoń poniżej lewego ramienia. Ciekawostką jest fakt, że funkcję śruby do przypięcia odznaki w tym przypadku pełniła przedziurawiona moneta o nominale 5 gr z 1950 roku, którą odnalazłem kilka metrów od “Czuwajki”.


Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie