0,2 C
Warszawa
niedziela, 19 stycznia, 2025

Odnaleziono skarb z przedmiotami sprzed 3 tys. lat

-

Co najmniej kilkadziesiąt przedmiotów z epoki brązu, datowanych na ok. 3 tys. lat odnaleźli w czwartek policjanci z Poznania. Odkrycia dokonano w lesie nieopodal Janowca Wielkopolskiego.Wśród tych kilkudziesięciu przedmiotów, znalezionych przez policjantów były głównie należące do kobiety; naszyjniki, zapinki do włosów, bransolety, ale także groty włóczni i topory – powiedział PAP rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Andrzej Borowiak.

Jak dodał, na pochodzące z epoki brązu obiekty natrafili poznańscy policjanci z wydziału Kryminalnego i wydziału Poszukiwań, którzy zajmują się m.in. odzyskiwaniem zrabowanych dzieł sztuki oraz ochroną dóbr kultury.

„Policjanci odkryli te historyczne przedmioty przy okazji realizacji swoich zadań; sprawdzali pewne informacje o tym, że w okolicach Janowca Wielkopolskiego pojawiali się ludzie m.in. z urządzeniem do wykrywania metali pod ziemią. Dziś rano pojechali sprawdzać te informacje, ponieważ tego typu działania prowadzone przez osoby prywatne są nielegalne” – zaznaczył Borowiak.

Policjanci poinformowali już o znalezisku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Historyczne przedmioty mają teraz zostać zabezpieczone i zbadane przez archeologów.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, www.naukawpolsce.pap.pl

fot. wielkopolska.policja.gov.pl


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie