9,1 C
Warszawa
piątek, 31 marca, 2023

Odkrywcy sprzed lat – #1

-

W Łodzi przy rozkopywaniu skweru miejskiego wykopano w 1917 r. 7 sztuk szelągów z XVII wieku, między innymi: pruskie Jerzego Wilhelma, szwedzkie Gustawa Adolfa, Krystyny i Karola Gustawa.

Muzeum Podolskie w Tarnopolu zostało – jak donoszą dzienniki – przez Moskali w sposób wandalski splądrowane i ograbione. Potwierdzenie tej wieści podkreślałoby dosadnie niepowetowane straty, jakie ponosi nauka polska wskutek wypadów wojennych. Specjalnie cenny był tam dział wykopalisk przeddziejowych, etnograficzny i historyczno-kulturalny. Spośród galicyjskich muzeów prowincjonalnych wyróżniało się tarnopolskie umiejętnym ułożeniem przez prof. St. Srokowskiego i kompletowaniem okazów przede wszystkim lokalnych, podolskich.

W Wojniczu pod Tarnowem znaleziono w 1907 r. przy oraniu pola monetę srebrną, która przyniesiona w kilka lat później do zbadania do Muzeum Czapskich, okazała się rzymskim denarem, jeszcze z czasów republiki pochodzącym. Wyobraża bowiem po jednej stronie głowę Romy, po drugiej Victorię w kwadrydze, brzeg jej zaś jest zazębiony. Jest to zatem typowy denarius serratus z II wieku przed Chrystusem.


(opracowano na podstawie: “Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1917, nr 12.)


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie