Odkrywcy sprzed lat – #6

1

W Wojkowie pod Baranowem nad Wisłą znaleziono w 1885 roku skarb monet rzymskich, przechowany w urnie, dziś niestety już zniszczonej. Monety te w mniejszej części już porozdawali właściciele wioski, w większej przecież zachowały się dotąd w ich posiadaniu. Przywiezione do Krakowa i przedstawione w Muzeum Czapskich obejmowały zawsze kilkaset sztuk i przeszło 1 kg wagi.Były to wyłącznie denary srebrne z I i II wieku po Chrystusie z przewagą jak zawsze denarów Trajana, Hadriana i Antonina Piusa. Wśród nich znalazły się 2 denarki greckie Trajana z dwiema lirami i napisem “demarchikes exusias hypatos b. – tribunicia potestate consul II) pochodzące z Lycyi, a rzadko znajdywane w naszych stronach. Szczegółowym opracowaniem tego wykopaliska zajmuje się właściciel dzisiejszy p. Kroo.

Rudnia koło Solca (powiat bydgoski). Wykopano garnek polskich, brandenburskich i wiele innych monet z XVII stulecia.

Rothsürben (Śląsk). Odkryto monety austriackie, polskie i saksońskie z XVI i XVII wieku.

Mława. Przy kopaniu rowów strzeleckich natrafiono na groby przedhistoryczne z II w. po Chrystusie – o czym świadczą: typowa fibula “formy pruskiej” oraz moneta rzymska Sabiny, żony Hadriana (r. 117 – 138). Zabytki te przeszły na własność muzeum marchijskiego w Berlinie.

(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1916, nr 7)1 KOMENTARZ

  1. Rudnia koło Solca (powiat bydgoski) – obecnie miejscowość (a raczej przysiółek) Rudy k. Bydgoszczy. Skarb został znaleziony podczas wycinki lasu. Spędziłem wiele godzin na poszukiwaniu tego miejsca, ale niestety bez rezultatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here