Odkrywcy sprzed lat – #6

2

W Wojkowie pod Baranowem nad Wisłą znaleziono w 1885 roku skarb monet rzymskich, przechowany w urnie, dziś niestety już zniszczonej. Monety te w mniejszej części już porozdawali właściciele wioski, w większej przecież zachowały się dotąd w ich posiadaniu. Przywiezione do Krakowa i przedstawione w Muzeum Czapskich obejmowały zawsze kilkaset sztuk i przeszło 1 kg wagi.Były to wyłącznie denary srebrne z I i II wieku po Chrystusie z przewagą jak zawsze denarów Trajana, Hadriana i Antonina Piusa. Wśród nich znalazły się 2 denarki greckie Trajana z dwiema lirami i napisem “demarchikes exusias hypatos b. – tribunicia potestate consul II) pochodzące z Lycyi, a rzadko znajdywane w naszych stronach. Szczegółowym opracowaniem tego wykopaliska zajmuje się właściciel dzisiejszy p. Kroo.

Rudnia koło Solca (powiat bydgoski). Wykopano garnek polskich, brandenburskich i wiele innych monet z XVII stulecia.

Reklama

Rothsürben (Śląsk). Odkryto monety austriackie, polskie i saksońskie z XVI i XVII wieku.

Mława. Przy kopaniu rowów strzeleckich natrafiono na groby przedhistoryczne z II w. po Chrystusie – o czym świadczą: typowa fibula “formy pruskiej” oraz moneta rzymska Sabiny, żony Hadriana (r. 117 – 138). Zabytki te przeszły na własność muzeum marchijskiego w Berlinie.

(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1916, nr 7)2 KOMENTARZE

  1. Rudnia koło Solca (powiat bydgoski) – obecnie miejscowość (a raczej przysiółek) Rudy k. Bydgoszczy. Skarb został znaleziony podczas wycinki lasu. Spędziłem wiele godzin na poszukiwaniu tego miejsca, ale niestety bez rezultatów.

  2. Byłem w miejscowości Rudy dzisiaj.
    Mały spacer zaliczony. Trochę metalu i nakrętka Polmos 🙂
    Takie miejsce po skarbie dobrze jest jeszcze raz dobrze przeszukać.
    Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here