-1 C
Warszawa
piątek, 13 grudnia, 2024

Odkrywcy sprzed lat – #48

-

W Mniszkach pod Łęczycą, prastarej wsi z cmentarzyskiem jeszcze przedhistorycznym, pod nazwą Myski wspomnianej w Liber Beneficiorum Łaskiego, znaleziono na łące pod rzeczką monety srebrne z końca X i początku XI wieku wraz ze szczątkami ozdób srebrnych o znanej filigranowej ornamentacji tego czasu. Są to denary przeważnie Ottonowskie w liczbie sztuk 114, nie licząc kawałków monet pokrajanych, wśród których kilka z napisem kuficznym. Bardzo ciekawe to wykopalisko dostało się w całości Gabinetowi Archeologicznemu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Błociszewie pod Śremem Marcin Michałek, sołtys, przy kopaniu w swoim ogrodzie, na głębokości jednej stopy znalazł około 400 sztuk monet z czasów Zygmunta I do Zygmunta III włącznie. Znalazły się tam między innymi następujące monety: grosz ziem pruskich z 1529 roku, grosz głogowski z 1506 roku, grosze gdańskie, grosz elbląski z 1539 roku, grosze litewskie, trojaki, szelągi litewskie, szelągi gdańskie, trojaki koronne, szeląg ryski z 1588 roku i wiele innych.

Jesienią 1853 roku na polach w Kryszkowicach, wsi położonej między Nieszawą a Włocławkiem w guberni piotrkowskiej, wykopano przypadkowo dzbanuszek gliniany grubo wyrobiony, objętości około pół kwarty, napełniony starą monetą blaszkową, tzw. brakteatami.

(opracowano na podstawie: „Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne” 1895, nr 4)


Ostatnio dodane

Nie przegap

Musisz przeczytaćpolecane
teksty wybrane dla ciebie